Fundusze chińskie – Rockbridge Akcji Chińskich i Azjatyckich

26.01.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Fundusze chińskie – Fundusz Rockbridge Akcji Chińskich i Azjatyckich inwestuje głównie w tytuły uczestnictwa funduszy zagranicznych, które lokują swoje aktywa w akcje spółek z siedzibą lub prowadzących przeważającą część swojej działalności na rynkach państw azjatyckich, w szczególności w Chinach. Czy warto rozważyć zakup funduszu do portfela?

Fundusze chińskie – Rockbridge Akcji Chińskich i Azjatyckich

Parę dni temu analizowaliśmy rynek chiński – wskaźniki wyprzedzające oraz wykresy indeksu w Chinach. Dziś przyglądamy się funduszowi inwestycyjnemu Rockbridge Akcji Chińskich i Azjatyckich – czy fundusz jest warty uwagi?

Fundusz jest dość agresywny w swojej polityce. Ok. 90% inwestuje w akcje, tylko 90% to gotówka lub bezpieczne rozwiązania pieniężne.

Aktywa są lokowane w zdywersyfikowany portfel instrumentów udziałowych (z oferty PineBridge Funds, Franklin Templeton Investment Funds, Invesco Funds, Robeco Capital Growth Funds oraz JPMorgan Funds – każdy z wymienionych funduszy może stanowić do 50% aktywów). Lokacje geograficzne aktywów funduszu na dzień 31 grudnia 2023 roku przedstawiały się następująco:

  • Chiny: 74,0%
  • Japonia: 10,0%
  • Korea Południowa: 8,0%
  • Indie: 7,0%

Większość stanowi więc rynek chiński, który jest po długiej bessie. Pozostałe rynki to czołówka Azji.

W które spółki inwestuje Fundusz?

Główne spółki to:

  • Alibaba Group Holding
  • Tencent Holdings
  • Samsung Electronics Co.
  • Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.
  • China Construction Bank Corporation

Alibaba jest bardzo mocno przeceniona.  Jest to tania spółka (wskaźnik P/E na poziomie 10) i widać na niej akumulację:

Alibaba
Główna spółka funduszu Rockbridge Akcji Chińskich i Azjatyckich

Kolejna spółka – Tencent, na której widać ciągłą akumulację. Każdy większy spadek jest wykorzystywany do kupna – spółka jest w sporym zainteresowaniu kapitału:

Fundusz Rockbridge Akcji Chińskich i Azjatyckich
Tencent Fundusz Rockbridge Akcji Chińskich i Azjatyckich

Na Samsungu była rekordowa akumulacja w czasie paniki Covid19 i od tego czasu trwa trend wzrostowy:

Samsung
Samsung w Funduszu Rockbridge Akcji Chińskich i Azjatyckich

Jeżeli do tego dodamy kilka spółek z Japonii i Indii, to rozkład portfela funduszu jest całkiem niezły. Wyniki funduszu powinny być wiec lepsze niż pokazuje to mocno przeceniony rynek chiński. Wycena jednostek uczestnictwa faktycznie tworzy już wyższe minima:

Wycena Funduszu Rockbridge Akcji Chińskich i Azjatyckich
Wycena jednostek uczestnictwa

Od pewnego czasy pojawiają się białe świece (wykres tygodniowy), które sygnalizują, że cena mocniej spadać już nie chce. Obecne poziomy wydają się więc bardzo atrakcyjne.

Czy warto kupić?

To już indywidualna sprawa, natomiast fundusz ma wiele plusów. Tani rynek, super wyceniony. Dobre spółki z głównych krajów Azji.  Fundusz można kupić m.in. w mBanku.

Rockbridge Akcji Chińskich i Azjatyckich stanowi przeciwwagę dla opisywanego przez nas funduszu inPZU Akcji Sektora Informatycznego. Fundusz inPZU inwestuje w drogo wyceniane spółki z USA, które jednak wciąż są modne i zarabiają. Fundusz Rockridge inwestuje w tanie spółki, które mogą nieźle zarabiać, gdy pojawi się globalne ożywienie gospodarcze.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin