Gdy rozpoczynasz swoją drogę inwestycyjną to pierwsze myśli kierują Cię na wybór funduszy i platformy inwestycyjnej. Jaki fundusz mam kupić i gdzie mam ten fundusz kupić? Pierwsza decyzja nie jest łatwa i może ona wpłynąć na wiele przyszłych lat Twoich inwestycji.

Pierwszy krok w świecie funduszy inwestycyjnym ja nazywam krokiem defensywnym i już piszę o co chodzi;)

Wybór platformy inwestycyjnej

 • wybieraj tanie,
 • proste i funkcjonalne narzędzie,
 • przyjazne Twojej inwestycji

Chcąc zarabiać na rynku funduszy akcyjnych, powinniśmy zacząć od defensywy – czyli na początku inwestycji nie tracić kapitału na drogą platformę i fundusze, które mogą kosztować nawet 2-3% wartości początkowej inwestycji. Wielu inwestorów popełniło błąd i wybrało produkty z kosztami, które są generowane każdego roku. To w długim terminie ma ogromne znaczenie.

Platforma inwestycyjna powinna być bezpłatna, funkcjonalna, powinna być znaną marką a nasz kapitał powinien od początku pracować w całości.  Przykładowo – jeżeli masz 50.000 zł przeznaczonych na inwestycję, to te 50.000 zł powinno pracować w funduszach inwestycyjnych. Obecnie na rynku istnieje wiele platform, które dają takie możliwości.  Ja opiszę 2 platformy, za pomocą których osobiście inwestujemy – to SFI mBank oraz inPZU. W naszych portfelach są fundusze właśnie z tych dwóch platform i te inwestycje przedstawiamy w ramach portalu Funduszowe.pl.

Możesz całkowicie kopiować nasze ruchy wybierając platformę mBanku lub inPZU (lub obie te platformy), możesz jednak również wybrać inną platformę, która spełnia wymogi  – można na niej kupować bezpłatnie fundusze, jest wybór funduszy, jest dobra funkcjonalność. Klucz w tym, by nie ponosić kosztów już na stracie.  Kopiować nasze ruchy możesz jednak z każdej platformy inwestycyjnej, bowiem zwykle te same grupy aktywów zachowują się podobnie. Istota w tym, by w odpowiednim momencie inwestować w fundusze akcji lub akcji małych i średnich spółek, natomiast w czasie bessy wybierać fundusze pieniężne (bezpieczne). Inwestować można wszędzie, bowiem każda platforma oferuje te same grupy aktywów, często te same fundusze inwestycyjne znajdują się na różnych oferowanych platformach. Różnica polega w ilości oferowanych funduszy inwestycyjnych oraz w kosztach.

Funduszowe.pl inwestuje poprzez platformę mBanku oraz inPZU – w skrócie jak to wygląda:

Supermarket funduszy inwestycyjnych mBank

Aby aktywować Supermarket Funduszy Inwestycyjnych (SFI), konieczne jest posiadanie rachunku osobistego w mBanku. Rachunek możesz otworzyć podczas wypełniania wniosku o Supermarket Funduszy Inwestycyjnych. Wniosek  możesz wypełnić pod tym linkiem:

 • mBank SFI –   klikając w [W jaki sposób mogę aktywować usługę Supermarket Funduszy Inwestycyjnych?] zobaczysz link bezpośrednio na stronie mBanku do rejestracji na ich platformie.
 • za pośrednictwem mLinii
 • i w placówce mBanku.

Otwarcie rachunku inwestycyjnego nie stanowi większego problemu.

Co daje nam platforma mBanku?

Fundusze w mBanku kupujemy bezpośrdnio z rachunku osobistego (ekonto) i nie ponosimy kosztów. Jeżeli przeznaczamy 1000 zł na fundusz, to za 1000 zł nabywane są jednostki uczestnictwa. Wszelkie zlecenia możemy wykonać z poziomu własnego komputera lub telefonu. Jest to dość proste i funkcjonalne rozwiązanie, w którym zakup oraz konwersja funduszy inwestycyjnych zajmuje zwykle 1-2 dni. Niektóre fundusze w mBanku są zamieniane nawet jeszcze tego samego dnia.

W mBanku mamy duży wybór funduszy – tak wygląda strona z dostępną listą funduszy:

 

„Klikając” na dane Towarzystwo mamy listę dostępnych funduszy – przykład Skarbiec TFI:

 

 

mBank oferuje duży wybór funduszy, z których każdy nabywamy za darmo! Strona SFI mBank oferuje liczne porównania, wykresy, itp. naszym zdaniem to dobre i wystarczające narzędzie, by zarabiać na funduszach inwestycyjnych.

Fundusze inwestycyjne w inPZU

Grupa PZU oferuje nam od pewnego czasu bardzo fajne narzędzie – platformę inPZU. Czym wyróżniają się fundusze inPZU?

Głównym plusem jest zakup bez opłat, ale również najniższe koszty zarządzania na rynku (często wynoszą tylko 0,5%).

Jak założyć konto w inPZU?

Założenie konta jest bardzo proste, wystarczy wejść na stronę inPZU i wybrać któryś z dostępnych funduszy:

Po wybraniu danego funduszu oraz (deklarowanej) kwoty potrzebne będą jeszcze tylko 3 kroki do zakupu funduszu:

 • Przygotuj dowód osobisty i miej pod ręką telefon. Dzięki temu szybko i sprawnie wypełnisz formularz z danymi.
 • Potem przejdziesz przez ankietę i sprawdzisz podsumowanie.
 • W danych koniecznie podaj swój osobisty rachunek bankowy. Pierwszą wpłatę będziesz musiał dokonać z tego rachunku – dzięki temu inPZU potwierdzi Twoją tożsamość.

Już po ok. 3 dniach powinieneś widzieć zakupiony fundusz na swoim koncie a platforma będzie w pełni działać.

Fundusze inPZU to fundusze pasywne

Dlatego są najtańszym rozwiązaniem na rynku. Jedynym (małym) minusem jest niewielka liczba dostępnych funduszy inwestycyjnych – na dany rynek jest zwykle dedykowany jeden fundusz, co jednak w zupełności wystarcza. My korzystamy głównie z funduszy:

 • inPZU akcyjny,
 • inPZU obligacji,
 • inPZU inwestycji ostrożnych,
 • inPZU Emerging Markets
 • oraz inPZU akcje amerykańskie.

Portfel Funduszowe.pl – gdzie inwestujemy?

Portfel główny podstawowy to w ok. 70% inwestycje w mBanku oraz w 30% w inPZU.

Portfel IKE mamy w mBanku (fundusze TFI Skarbiec).

Ty możesz wybrać dowolną platformę, kierując się opisanymi zasadami i co ważne:

Twój Portfel…

można w łatwy sposób przystosować do naszych inwestycji. Nie ważne gdzie masz platformę – osobiście poprzez e-mail podpowiemy Ci, które fundusze wybrać do portfela. W każdym Towarzystwie znajdują się tzw. zamienniki funduszy z naszego portfela, więc nie ma problemu z dopasowaniem. Jeżeli posiadasz mBank/inPZU – w łatwy sposób kopiujesz nasze ruchy. W innych TFI w łatwy sposób dostosowujesz swoje inwestycje do naszego portfela.

Gdy już masz wybraną platformę, to czas na inwestowanie

Wszelkie informacje w co i kiedy inwestujemy, otrzymasz od nas poprzez e-mail oraz sms (opcjonalnie). Nasz portfel cały czas jest też dostępny dla klientów Funduszowe.pl:

A jeżeli masz 1% wątpliwości, to pytasz – zawsze odpowiemy. Funduszowe.pl jest dla Ciebie, dzięki naszej pomocy masz dobrze inwestować i budować w długim terminie oszczędności i niezależność finansową.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin