Dla początkującego inwestora fundusze inwestycyjne są zazwczyczaj tematem nowym i trudnym. Gdy rozpoczynamy przygodę z inwestowaniem nie wiemy gdzie się udać, gdzie nabyć fundusze, nie mówiąc już o tym jakie klasy aktywów wybrać, by nasza inwestycja nie była losowa. Z doświadczenia wiemy, że pierwsze wybory są trudne, dlatego przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęstsze zadawane nam pytania.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Zaczynam przygodę z inwestowaniem, co mam robić?
Zaczynamy od wyboru platformy inwestycyjnej, która zapewni bezpłatny dostęp do funduszy. Temat opisaliśmy w osobnym artykule. Jeżeli mamy już wybraną platformę, to zachęcamy do kontaktu z nami, w celu pomocy wyboru pierwszych inwestycji. Pomożemy wyznaczyć profil inwestora, przewidywany czas inwestycji i pomożemy dobrać fundusze. W dalszym czasie można się już kierować naszymi sygnałami (jest dostępny nasz portfel a sygnały są wysyłane e-mail oraz sms).
Czy na funduszach inwestycyjnych można stracić?
Tak, choć im dłuższy czas inwestycji, tym lepsze rokowania na zarobek. Przewrotnie zdarza się tak, że najlepsza inwestycja zaczyna się zwykle stratą (w czasie schyłku bessy), natomiast najgorsze inwestycje zwykle zaczynały się od zysków (w czasie schyłku hossy). Wynik funduszy zależy od trendu rynku akcji, ale także obligacji czy surowców. Funduszowe.pl pomaga wybrać rynki z potencjałem, które w perspektywie 2 lat przyniosą zyski.
Czy jeżeli pokazujecie 15% roczne zyski, to znaczy że ja też tyle zarobię?
Zyski są historyczne, wiele lat inwestycji pokazuje pewną tendencję. Zyski zależą od kilku składowych – trendu na rynku, cierpliwości inwestora i czasu inwestycji. Pracujemy po to by zyski uzyskać, natomiast gwarantowany procent zysku ma tylko lokata w banku.
Zaczynam inwestycje, wybrać IKE czy klasyczne konto inwestycyjne?
Wybór zależy od wieku, posiadanych środków oraz czasu inwestycji. Młodzi ludzie, którzy mają długoterminowe cele wybiorą raczej IKE (ze względu na brak podatku Belki). Jeżeli inwestycja jest planowana na krótki czas, to lepsze będzie konto tradycyjne. Osoby, które są bliżej wieku emerytalnego również wybiorą konto tradycyjne. IKE polecane jest więc osobą, która planują wieloletnie inwestycje na emeryturę.
Co to są fundusze parasolowe?
Fundusz parasolowy to rodzaj funduszu inwestycyjnego, w ramach którego wyodrębnione zostały subfundusze charakteryzujące się odmienną polityką inwestycyjną. W skład funduszu parasolowego wchodzić może dowolna liczba subfunduszy zarządzanych przez dane Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. „Na zewnątrz” odrębnym podmiotem jest jedynie cały fundusz. Po co taki zabieg? Dokonując konwersji, nie płacimy podatku Belki…
Przykład inPZU
Funduszem inwestycyjnym jest tutaj oczywiście PZU, natomiast Twoje środki, jako klienta tego funduszu, możesz przemieszczać w sposób dowolny pomiędzy dostępnymi tam subfunduszami – np. inPZU akcje polskie – inPZU obligacje. Podatek zapłacisz dopiero po wycofaniu środków z konta.
Jak długo mam inwestować?
Jest to zależne od indywidualnych potrzeb, ale im dłużej tym lepiej. Pieniądze potrzebują czasu, dlatego na rynku akcji takim cyklem inwestycyjnym jest okres ok. 3 lat – jest to czas potrzebny na zakup akcji w bessie oraz zarabianie na nich w czasie hossy.
Kiedy moje konto premium będzie aktywne?
Po wpłaceniu środków przez P24 od razu. Jeżeli wpłata jest przelewem, to po jej zaksięgowaniu.
Zapomniałem hasła, co robić?
Hasło można zmienić. W przypadku problemów prosimy o kontakt z nami.
Chcę przedłużyć aktywny abonament o rok, zostały mi 7 dni. Czy zostaną doliczone?
Tak, 365 + 7 dni.
Nie dostaję raportów oraz sygnałów.
Warto sprawdzić spam. Druga opcja zakłada, że przez przypadek klient wypisał się z listy. W takim wypadku lub innym problemów technicznych prosimy o kontakt.
Czy raporty Funduszowe.pl są wysyłane codziennie?
Tak, w dni giełdowych sesji. Zwykle rano.
Jestem nowy, widzę wasz portfel. Czy mogę go od razu skopiować?
Zalecamy wcześniejszy kontakt z nami, szczególnie w przypadku gdy nasza inwestycja trwa już jakiś czas. Kupujemy fundusze w cyklach, dlatego indywidualnie określimy w jakim czasie dana inwestycja się znajduje.