Trzy filary dobrej inwestycji

14.03.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

W inwestowaniu w fundusze liczy się skuteczność. Inwestowanie ma sens wtedy, gdy przez lata nasz portfel rozwija się. Wyznaczyłem trzy główne filary dobrej inwestycji. Jeżeli te filary są zapewnione, to portfel przez kolejne lata będzie się rozwijał. Będziemy mieć zyski.

Trzy filary dobrej inwestycji

Trzy filary dobrej inwestycji powinny nam zapewnić przewagę nad rynkiem.

1.Wybór odpowiedniej platformy inwestycyjnej

Wybór odpowiedniej platformy inwestycyjnej jest niezwykle ważny dla każdego, kto chce rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z inwestowaniem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych platform, z których każda oferuje różne funkcje, opłaty i instrumenty finansowe.

Nas interesuje platforma, która ma wystarczający wybór funduszy, ale generuje jak najmniejsze koszty. Zaczynamy więc od defensywy – jeżeli chcemy zarabiać, nie możemy płacić opłat za nabycie, konwersję oraz sprzedaż funduszy. Ja wybrałem mBank oraz inPZU, które dla moich celów są wystarczające. W Polsce oferta TFI jest już szeroka, więc każdy wybierze coś dla siebie.

2.Znajomość trendu, analiza rynku

Jeżeli mamy już wybraną platformę, to musimy wiedzieć które fundusze wybrać. W każdej fazie cyklu preferowane są dane aktywa. Obecnie np. trwa dezinflacyjna faza ożywienia gospodarczego, dlatego fundusze akcyjne oraz obligacji są dobrym wyborem. Fazy cyklu są natomiast zmienne, niedawno przekonaliśmy się o bessie na rynku obligacji.

W Funduszowe.pl zajmujemy się analizą rynku, pokazujemy też nasze modelowe portfele, które od lat dość dobrze pracują (średnio w rok zarabiają kilkanaście procent). Decyzje każdy inwestor podejmuje sam, natomiast my ten wybór ułatwiamy, przedstawiając nasze analizy (codzienny raport), opis naszych funduszy oraz sygnały w co i kiedy inwestujemy.

Czym się kierujemy?

Fundusze akcyjne zarabiają, gdy rosną zyski spółek. Zyski spółek rosną, gdy gospodarka zapewnia odpowiednie warunki. Wybieramy więc rynki, które mogą generować zyski. W tym celu sprawdzamy wskaźniki wyprzedzające dla danego rynku (takie jak PMI, IFO, CLI OECD). Kierujemy się też analizą techniczną, łącznie z analizą wolumenu. Te wszystkie składowe nie gwarantują kupna funduszy w dołku bessy (choć nam się to zdarzało), nie gwarantują sprzedaży w samym szczycie (choć też nam się zdarzało). Chcemy być na rynku wtedy, gdy spółki mają odpowiednie warunki do rozwoju i generowania zysków.

3. Wybór rynku i funduszu inwestycyjnego

Jeżeli wiesz już jaki może być trend,  to możesz wspomóc swoją inwestycję wyborem lepszego rynku, lepszego funduszu akcyjnego. Nie zawsze każdy fundusz akcyjny zarabia w hossie  – nie tak dawno zarabiały fundusze USA, a fundusze chińskie traciły na wartości. Dlaczego? Fundusze amerykańskie generowały zyski.

Dzwonił do mnie ostatnio doradca ze znanej platformy (firmy pośredniczącej), reklamując ciekawe fundusze ekologii, cyberbezpieczeństwa, itp. Taka platforma pośrednicząca już na początku generuje spore koszty (muszą na siebie zarabiać), po drugie czy za pięknymi nazwami funduszy kryją się zyski? Nie tak dawno Paweł „prześwietlił” fundusze, które nazywają się bardzo ładnie (marketingowo). Czy generują jednak zyski? :

Analiza funduszu inPZU Akcje Sektora Cyberbezpieczeństwa oraz technologii kosmicznych.

Poniżej wybrałem 3 fundusze małych i średnich spółek, które powinny zarabiać mniej więcej tyle co benchmark. Jak widać niektóre są lepsze, a niektóre gorsze niż sWIG80:

Trzy filary dobrej inwestycji
Trzy filary dobrej inwestycji

Różnice potrafią być znaczące, prawda? Nie zawsze jesteśmy w stanie bardzo dobrze wyznaczyć fundusze. Jeżeli natomiast analizujemy poszczególne spółki portfela funduszu, to szanse na dobry wybór rosną. W tej hossie udało nam się wybrać dobre fundusze, m.in. dzięki analizie poszczególnych spółek (biznesy w portfolio TFI miały po prostu szansę na wzrost).

Podsumowując wpis – rozpoczynajmy inwestycje od defensywy – jak najniższe koszty, dobra platforma. Ustalmy, kiedy będzie hossa i firmy będą generować zyski. Wybierzmy te lepsze rynki, perspektywiczne biznesy, fundusze z dobrym portfolio. Dobre wybory gwarantują dobre wyniki. Zarabia portfel IKE, portfel zagraniczny, a także portfel podstawowy. Ostatnio podliczyliśmy wyniki funduszy, w które inwestujemy. Inwestycje trwają średnio ok. 5 miesięcy:

  1. +14,7%
  2. +17,67%
  3. +12,77%
  4. +25,63%
  5. +24,72%
  6. +21,31%

 

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin