Czy należy bać się korekty na rynku akcji?

01.03.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Czy należy bać się korekty na rynku akcji? W czasie hossy, gdy trwa trend wzrostowy bardzo często myślimy o zabezpieczeniu kapitału. Zyski, które pojawiają się na koncie mogą być ulotne, dlatego obawiamy się każdej korekty. Czy słusznie?

Czy należy bać się korekty na rynku akcji?

Czym różni się od siebie bessa, fala wtórna i korekta?

Bessa

Bessy rzeczywiście należy się bać i warto pozostawiać poza rynkiem. Na GPW bessa znosi między 40 a 80% poprzedniego ruchu. Jeżeli pozostaniemy bierni, to nasz portfel będzie zarabiał 5-6% rocznie. Taki wynik nie jest zły, ale inwestor powinien mieć nieco większe ambicje. Jeżeli staramy się uniknąć bessy, to wynik portfela może oscylować między 18 a 25% rocznie (takie wyniki są realne, bowiem takie wyniki osiągają portfele Funduszowe.pl).

Fala wtórna

Fala wtórna to niepełna końcowa fala bessy lub bardzo silna fala korekty. Takie fale zdarzają się w okresach schyłku bessy lub początku hossy. Czasami identyfikacja takiej fali jest możliwa, jeżeli połączymy ją ze wskaźnikami wyprzedzającymi, rynkami zależnymi oraz odczytami PKB. Mniej więcej z taką falą mieliśmy do czynienia w okresie lato-jesień 2023. Ta fala wtórna była złagodzona na GPW poprzez efekt wyborów oraz wcześniejsze mocne zaniżenie (wojna).

Korekta na rynku akcji: Co to jest i jak się zachować?

Korekta na rynku akcji to okres spadków cen akcji po dłuższym okresie wzrostu. Zwykle jest to umiarkowany spadek, mieszczący się w granicach 5-20%, ale może też być bardziej gwałtowny. Korekty są naturalną częścią cyklu giełdowego i nie oznaczają końca hossy. Przyczyny korekt to np:

  • Realizacja zysków: Inwestorzy, którzy kupili akcje po niższych cenach, mogą chcieć spieniężyć swoje zyski, co prowadzi do spadku cen.
  • Zmiana nastrojów inwestorów: Złe wiadomości makroekonomiczne lub geopolityczne mogą negatywnie wpłynąć na nastroje inwestorów i skłonić ich do sprzedaży akcji.
  • Przecena rynkowa: Czasami ceny akcji rosną zbyt szybko i stają się przewartościowane. Korekta może być wtedy sposobem na przywrócenie cen do bardziej uzasadnionego poziomu.
  • Czynniki psychologiczne: Strach i panika wśród inwestorów mogą również prowadzić do spadku cen akcji (mogą być napędzane przez media).

Rodzaje korekty

Czy należy bać się korekty na rynku akcji? Jeżeli korekta znosi zwyczajowo pomiędzy 5 a 15%, to nie ma potrzeby do obaw. Duża korekta (rzędu 15%) zdarza się raz na kilka miesięcy, częściej zdarzają się korekty 5-8%. Ponieważ korekta jest trudna do przewidzenia, to osobiście nie konwertuję funduszy akcyjnych. Aby uniknąć straty (kilku procent) musimy skutecznie wykonać sprzedaż funduszy, a następnie dobrze te aktywa odkupić. Czy się uda? Trudna sprawa, bowiem korekty mają jedną szczególną cechę – kończą się szybko, a rynek w parę dni potrafi wyjść nawet 10% wyżej. Zobacz niedawny przykład indeksu WIG20 – w jeden tydzień indeks praktycznie zniwelował całą miesięczną korektę:

Czy należy bać się korekty na rynku akcji?
Czy należy bać się korekty na rynku akcji?

Na korektę należy raczej czekać, w celu dokupienia aktywów. Jeżeli masz wolne środki i widzisz spadki rzędu kilku procent, to kup wtedy aktywa. W przeciągu kwartału indeks wyjdzie na nowe szczyty, a Ty zarobisz nawet 10% w krótkim czasie.

Korekta to, czy bessa?

Skąd wiadomo, że rozpoczynający się spadek to nie początek bessy?

Przede wszystkim korekty zdarzają się w czasie ożywienia gospodarczego. Jeżeli trwa taki cykl, rosną wskaźniki CLI OECD czy PMI, to mamy korektę. Bessa zwykle zaczyna się w czasie przegrzania gospodarczego. CLI OECD zwykle spada, a PMI są w strefie wykupienia. Indeksy akcyjne tworzą dywergencje, a wyceny są rekordowe. Korektę łatwo poznać również po  strukturze – zwykle jest to zygzak a-b-c lub korekta płaska. Zygzak ma zwykle dwie równe fale spadkowe – przykład z ostatnich tygodni na mWIG40:


   To najlepsza oferta dla Ciebie! Wybierz swój dostęp i oszczędź 161 zł (tylko do 14 października).

Korekty zygzaki
Zygzak a-b-c

Widać równość fal spadkowych (a-b-c) i wybicie w górę. W bessie fala C jest dynamiczna, rozciąga się w czasie. Jeżeli po wyłamaniu dołka fali a (domniemanej korekty) impet przyspiesza (i rosną wolumeny), to można domyślać się większego ruchu spadkowego.

Drugi rodzaj korekty to płaska forma, gdzie fala b zbliża się do szczytu, a fala c ponownie testuje dołek fali a:

Czy należy bać się korekty na rynku akcji?
Czy należy bać się korekty na rynku akcji?

Na wykresie widzimy przykład korekty płaskiej (indeks DAX). Taka korekta świadczy o sile rynku. Po jej zakończeniu wzrostowy impuls jest kontynuowany.

Psychologicznie korekta wywołuje pewien niepokój. Czasami można odnieść wrażenie, że będzie tylko gorzej i podobnie jak w życiu – nagle sytuacja ulega zmianie.  To działa też w drugą stronę – czasami euforia i zadowolenie oznacza, że zaraz będzie gorzej. Rynki w długim terminie dążą do racjonalności – korekta urealnia trend i tworzy okazje. Te prawdziwe są w czasie bessy (w recesji/spowolnieniu), jeżeli jednak nie udało się złapać dołka, to kup jak my w październiku 2023 roku (w czasie fali wtórnej/silnej korekty).

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin