Projekcja indeksu Wig20, historyczne analogie

06.06.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Obecna sytuacja indeksu Wig20 dość dobrze odzwierciedla stan gospodarki. Nasze oczekiwania co do utworzenia szczytu sprawdziły się, teraz pora przygotować strefę do kupna. Kiedy może wystąpić minimum bessy? Obecna trajektoria bardzo przypomina zachowanie indeksu w przeszłości…

Podobieństwo sytuacji

Sytuacja do złudzenia przypomina tą z czasów bessy, jaka przetoczyła się przez szeroki rynek w latach 2000-2002. Wtedy również stopy procentowe były podnoszone.

Popatrzmy na wykresy porównawcze obu bessy (2000-2002 oraz obecna bessy):

Wykres WIG

Historia cyklu wydaje się powtarzać – szybka hossa 1999-2000 i późniejsza bessa IT, która „kasuje” całą zwyżkę. Obecna sytuacja to szybka hossa „po Covid19” oraz bessa, która ma szansę „wykasować” całą zwyżkę.

Bardzo podobnie zachowuje się dolar, którego wysokie poziomy ograniczały hossę indeksu Wig20, natomiast późniejsze jego osłabienie było wstępem do wielkiej hossy lat 2003-2007.

Podsumowanie

Czy obecnie nastąpi powtórka? Moim zdaniem mamy wszelkie szanse, by po zakończonej bessie rozpocząć kolejną silną hossę na GPW. To złożenie cyklu może dać nam ruch, którego nie widzieliśmy od dawna. Już niedługo zaplanujmy sobie inwestycje na kolejne 4 lata, bo warto (!).Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin