W co inwestuje fundusz Generali MISS?

29.04.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Fundusz Generali małych i średnich spółek od wielu lat ma bardzo dobre wyniki inwestycyjne. Jest to jeden z tych funduszy, które „biją” benchmark. W co inwestuje fundusz Generali MISS, że wycena jednostek systematycznie zyskuje na wartości?

W co inwestuje fundusz Generali MISS?

Fundusz inwestuje głównie w akcje polskich małych i średnich spółek o kapitalizacji nieprzekraczającej 5 mld euro z indeksów mWIG40 i sWIG80. W te segmenty fundusz inwestuje co najmniej 70% aktywów. Warto zauważyć, że dodatkowo fundusz inwestuje w niektóre duże podmioty, w których zarządzający widzą potencjał. Przykładem dużej spółki w portfelu jest LPP (z indeksu WIG20), która pojawiła się w sprawozdaniach niedawno. W mojej opinii zarządzający wykorzystali okazję po informacjach, iż Hindenburg Research zajął krótką pozycję na spadek kursu LPP:

W co inwestuje fundusz Generali MISS?
LPP w portfelu Generali MISS

Niewątpliwie była to skuteczna decyzja.

Portfel Generali małych i średnich spółek to 70% małe i średnie spółki, parę większych podmiotów oraz obligacje Skarbu Państwa (do 30% wartości portfela).

Na jakiej zasadzie dobierane są spółki?

Akcje dobierane są do portfela w oparciu o potencjał wzrostu ich wartości, szczególnie w średnim i długim terminie. Liczy się ocena ryzyka inwestycyjnego i płynnościowego (co widać np. przy kupnie LPP). Selekcja dokonywana jest w oparciu o analizę fundamentalną, finansową oraz porównawczą. Istotnym kryterium wyboru są również czynniki jakościowe. Ważna jest ocena modelu biznesowego, przewagi konkurencyjne, perspektywy rozwoju rynków i obszarów, w których funkcjonuje spółka. W konsekwencji wybór spółek portfelowych wydaje się dobry.

Obecnie w portfelu dużą wagę stanowią banki, które pozytywnie wpłynęły na wynik funduszu Generali małych i średnich spółek. Banki, choć już mocno wycenione, to wciąż mają jeszcze potencjał do wzrostu.

Co ważne dla banków – Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku prawdopodobnie nie obniży stóp procentowych, a to dobra dla nich informacja. Banki zarabiają i wypłacają dywidendy w czasie wysokich stóp.

Poniżej lista głównych spółek Generali MISS:

 

Oprócz banków mamy znane spółki, które słyną ze stabilnego biznesu. Spółki często wypłacają dywidendy, to podnosi wycenę jednostek uczestnictwa.  Neuca, Mirbud, LPP, Inter Cars, Benefit, banki – wszyscy płacą dywidendę, która może podnosić wycenę jednostek nawet o 4-5% rocznie.

Fundusz aktywie zarządzany

Z obserwacji zachowań zarządzających z ostatnich lat możemy wnioskować, iż fundusz jest aktywnie zarządzany. Możemy więc mieć przekonanie, że za jakiś czas niektóre spółki mogą w znaczący sposób zostać ograniczone w portfelu. Przykładowo banki, których potencjał zwyczajowo kończy się, gdy rozpoczyna się ostra faza obniżek stóp procentowych.

Fundusz nie przez przypadek notuje bardzo dobre wyniki inwestycyjne. Spółki są dobrane w sposób staranny. To dobre biznesy, które płacą dywidendę.  Niekoniecznie ETF jest więc najskuteczniejszym i najtańszym narzędziem inwestycyjnym. Czasami fundusz bije wynik indeksu, benchmarku), co widać po ostatnich wynikach:

Generali MISS v sWig80
Generali MISS v sWig80

Różnica na korzyść fundusz jest znacząca, dodatkowo fundusz można nabyć bez opłat (np. w mBanku).

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin