Fundusze akcyjne dają zarobić najwięcej

12.02.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

W perspektywie kilku najbliższych lat to fundusze akcyjne dadzą zarobić najwięcej. Dlaczego tak uważam? W dzisiejszym wpisie skupię się na przyszłych oczekiwaniach, ale zobaczymy także jak radziły sobie fundusze akcyjne w przeszłości. Ile byś dziś miał, gdybyś inwestował w fundusze akcyjne od kilku lub kilkunastu lat?

Fundusze akcyjne dają zarobić najwięcej

Żyjemy w czasach szczególnych, które z jednej strony dają spore możliwości, z drugiej niosą pewne zagrożenia. Geopolityki nie będę poruszał drugi raz. Kto jeszcze nie oglądał materiału video, może się z nim zapoznać. Kto oglądał może zejść na dalszą część wpisu:

W skrócie – Polska ma wielkie szanse, które są związane z nowym rozdaniem geopolitycznym. Czas uwikłania Rosji na wschodniej granicy jest czasem dobrym dla Polski. Nowe rozdanie (np. gaz) powoduje wyrównanie szans. W tym wyścigu z Europą Zachodnią to Polska uzyska dużo wyższe PKB. Nic więc dziwnego, że kapitał z USA płynie do nas szeroko (duże banki inwestycyjne z USA wciąż przeważają Polskę w portfelu).

Nie stój z boku, inwestuj

Mamy więc szanse, które każdy może wykorzystać. Pisał niedawno Paweł, że nieinwestowanie jest bardzo niebezpieczne w dzisiejszych czasach. Jeżeli nie inwestujesz, to tracisz wartość nabywczą swoich oszczędności.

Od pewnego czasu wiele się zmieniło w działaniach banków centralnych i proces i szybkość tych zmian jest dla mnie niespodzianką. Jeszcze początkiem 2023 roku uważałem, że wysokie stopy procentowe przełożą się na recesję i drugą fazę bessy na rynkach akcji. Skończyło się falą wtórną i drugim dnem cyklu. Cykl bessy był więc rekordowo krótki, a nam udało się odpowiednio zainwestować (wynik nowych inwestycji w krótkim tempie sięgnął 15-20%)

Dlaczego fundusze akcyjne będą mieć przewagę?

Kwestia kluczowa – żyjemy w świecie wysokich stóp procentowych i mimo tego odczyty gospodarcze są już dobre, a w USA wręcz fenomenalne. To już zupełnie inna sytuacja niż jeszcze kilka lat temu, gdy każda hossa była „nadmuchana” niskimi stopami procentowymi. Było zejście stóp do zera, szybka hossa i przegrzanie.

Obecnie sytuacja jest inna! Mamy wysokie stopy procentowe i hossę. Jeżeli więc dojdzie do spowolnienia, FED ma szereg możliwości by te stopy obniżyć. Uważam więc, że przyszłe parę lat będzie wyśmienite dla rynków akcyjnych. Wystąpią bessy, ale będą one bardzo płaskie.

Uważam, że średnie stopy zwrotu głównego portfela Funduszowe.pl będą wynosić nawet 30% rocznie, wynik portfela IKE może być jeszcze lepszy. Dlaczego tak uważam?

Ile można było zarobić na rynku akcji?

Wynik Wigu na ostatnie 10 lat to ok. 50% zysk. Gdybyś nic nie robił, tylko 10 lat temu wybrał fundusze akcyjne, to średnio na rok zyskiwałbyś ok. 5%. To może niewiele, ale przypomnij sobie, czy lokata na przestrzeni 10 lat dawała taką stopę zwrotu? Tak było tylko w ostatnim roku.

Ale gdybyś zainwestował z segment małych spółek, to ten wynik byłby lepszy (ok. 6%). Przy czym mówimy o latach bardzo trudnych na GPW, gdzie zdarzały się co najmniej 2 duże bessy. Czy bać się funduszy akcyjnych, jeżeli Twój horyzont wynosi 10 lat? Moim zdaniem nie warto się bać, jeżeli mamy czas na inwestycję. W mojej opinii w kolejnych 10 latach ta stopa zwrotu będzie dużo wyższa, o ile czynniki geopolityczne nie zaszkodzą naszemu krajowy (o tym ryzyku we wspomnianym już materiale video).

Gdybyś inwestował skuteczniej

Można starać się zamykać pozycje akcyjne przed bessą i otwierać przed hossą lub w czasie korekty w hossie. Jak wyglądałby Twój portfel, gdybyś od 2007 roku naśladował Funduszowe.pl? :

Fundusze akcyjne dają zarobić najwięcej
Fundusze akcyjne dają zarobić najwięcej

Od 2007 roku zyskałbyś 337%. To jest 19,8% średnio co rok, czyli więcej niż wyniosła rok temu rekordowa inflacja. I teraz czy w kolejnych 10 lat nierozsądne jest oczekiwanie jeszcze wyższej stopy zwrotu w momencie, gdy mamy tak duże szanse? W dodatku będzie nam sprzyjać efekt tzw. „kuli śnieżnej”. Jeżeli w kolejnych latach zarobimy 100%, to łączny wynik osiągnie 674%. Czy wiesz już dlaczego Warren Buffett osiąga takie wyniki i dlaczego my tak systematycznie inwestujemy?

W IKE też warto inwestować

Fundusze akcyjne dają zarobić najwięcej, także w ramach konta IKE. W tym wypadku nie zapłacimy podatku (jeżeli inwestycja będzie trwała do emerytury). IKE mamy od 2012 roku (czyli gdzieś 12 lat) i w tym czasie portfel IKE zyskał 313%.  Jeżeli dobrze liczę, to średni roczny wynik IKE to ok. 26%.

Jak widzisz na funduszach akcyjnych da się realnie zarabiać, trzeba tylko dać sobie szansę, mieć długi horyzont i po prostu dobrze inwestować (choć bierna forma inwestycji też da efekt, tylko nieco mniejszy).

Ponieważ poświęciłeś trochę czasu na ten artykuł, zostawiam kod zniżkowy (5%) na abonament Funduszowe.pl: moje5

W ramach abonamentu otrzymasz dostęp do naszych portfeli, sygnały kupna/sprzedaży funduszy e-mail oraz sms, oraz codzienne raporty oraz materiały edukacyjne zamkniętej strefie.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin