Analiza techniczna rynków finansowych

11.10.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Co mówi nam dzisiaj analiza techniczna rynków finansowych? Już ponad 2 miesiące trwa słabość rynków akcyjnych i można się zastanawiać, czy już jest to okazja do kupna, czy może czeka nas czarny październik i z zakupami warto jeszcze jakiś czas poczekać.

Kiedy kupować akcje?

Na kilku przykładach pokażę Wam na jakie sygnały zwracać uwagę i kiedy rozważyć kupno funduszy inwestycyjnych.

Głównym ryzykiem kupna akcji jest obecnie niepewna sytuacja na rynkach bazowych.

Analiza Dax
Wykres Dax

Niemiecki Dax utworzył formację szczytową, po czym z hukiem wyłamał wsparcie. Przebywanie pod wsparciem niesie z sobą ryzyko dalszej w wyprzedaży, tak było m.in. w 2022, 2020, 2011 czy w 2008 roku. Przybywanie dłuższy czas pod wsparciem skutkowało wyprzedażą.

Dax - inny wariant
Wykres Dax

Ale zdarzyły się również dwa przypadki, w których Dax tylko chwilowo wyłamał wsparcie, po czym wrócił do wzrostów. Taka sytuacja miała miejsce w 2014 roku oraz jesienią 2020 roku – ten przykład widzimy na wykresie.

Obecnie zwracałbym uwagę na siłę indeksu oraz ewentualny powrót nad opór. Ewentualna siła w październiku będzie sygnałem, że korekta się wyczerpuje i może to być okazja do kupna przecenionych akcji. Dobrym przykładem przecenionego funduszu jest np. Skarbiec Spółek Wzrostowych (na spółki growth).

Kluczowe będą dywergencje rynkowe. Zwrot na rynkach często był sygnalizowany siłą naszej giełdy oraz rynków wschodzących.

Klin na mWig40
Klin mWig40 – indeks ruszy w górę?

Na wykresie indeksu mWig40 można dopatrzyć się klina, który jest formacją kończącą spadki. W przypadku klina zniżkującego, linie trendu zbliżają się do siebie od góry do dołu, co sugeruje, że cena może rozpocząć trend wzrostowy.

Jeżeli w październiku uda się utrzymać linie klina, to późniejsze wybicie będzie sygnałem kupna.

sWig80 pod średnią 200-dniową
Indeks sWig80

Słabość póki co jest widoczna na wykresie sWig80, który wyłamał formację RGR oraz średnią 200-dniową. W takiej sytuacji warto jeszcze chwilę zaczekać z kupnem akcji. Jeżeli jednak pojawi się zwrot na rynkach bazowych i równocześnie mWig40 zachowa wzór klina, to ponowne wyjście na średnią 200-dniową będzie sygnałem kupna również dla małych spółek. Jakie spółki MISS wybrać (Nasza strategia inwestowania w fundusze)?

Indeks PLN
Indeks PLN

Podsumowaniem obecnej sytuacji jest wykres indeksu złotego, który jest skorelowany z indeksami akcji. Z jednej strony strasz nas formacja RGR – po wyłamaniu linii szyi czeka nas kolejny spadek złotego i pogłębienie przeceny na rynku akcji. Z drugiej strony często taka formacja jest pułapką i wybicie prawego ramienia sygnałem kupna.

Kiedy kupić fundusze akcyjne?
Cykl na wig20

A że warto się obecnie interesować akcjami pokazuje kolejny wykres, na którym zaznaczyłem cykl Kitchina na indeksie Wig20. W listopadzie minie 3,5 roku od dołka bessy z 2020 roku. Jest to o tyle ważne, że ten cykl wyznaczył punkty zwrotne na indeksie w 2009, 2012, 2016 oraz 2020 roku. Średnie odległości między minimami wynosiły 3,5 roku. Zbliża się czas na akcje, po lekkiej korekcie są również obligacje. W naszej opinii obecnie wciąż dobrze będą sobie radzić fundusze obligacji (Generali korona obligacji, PKO obligacji Skarbowych oraz długoterminowych).

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin