Jak inwestować w fundusze akcji?

11.01.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Jak nie tracić na funduszach inwestycyjnych? Jak inwestować w fundusze akcji? Na funduszach pieniężnych raczej nie stracimy w dłuższym terminie. Fundusze obligacyjne mają swój cykl – ten spadkowy być możę dobiega końca, ale to temat na inny artykuł. Najbardziej ryzykowną grupą są oczywiście fundusze akcyjne i tutaj mamy prawdziwe wyzwanie – jak nie tracić na tak zmiennym i dynamicznym rynku? Czy się da? Da się, ponieważ jedni inwestują lepiej i zarabiają, inni trochę gorzej, ale wyniki długoterminowe pokazują, że jednak można zarabiać, a nie tracić.

Określenie czasu trwania inwestycji

Inwestując w fundusze inwestycyjne ważne jest określenie czasu naszej inwestycji. To bardzo ważne, czy chcemy inwestować miesiąc, czy może interesuje nas termin kilku lat. Jeżeli chcesz inwestować skutecznie w fundusze i zarabiać przez wiele lat, to musisz dopuścić możliwość krótkoterminowej straty. Może więc zaistnieć sytuacja, w której w terminie 1 miesiąca stracisz na wartości, ale ta właśnie rozpoczęta inwestycja przyniesie 100% stopę zwrotu w perspektywie powiedzmy kilku lat.

Czym są fundusze akcyjne? Jest to grupa funduszy, która inwestuje w akcje – czyli są to papiery wartościowe, które oznaczają prawo ich posiadacza do współwłasności spółki, która tę akcję wyemitowała. Dany fundusz wybiera za nas akcje, które posiadamy w ramach funduszu. Akcje (fundusze akcyjne) musimy tanio zakupić, a potem uczestniczyć we wzroście przedsiębiorstwa. Musimy więc mieć czas.

Jest jeszcze jeden aspekt psychologiczny, który preferuje inwestycje co najmniej średnioterminowe. Chcąc kupić dobrze fundusze akcyjne, musimy to zrobić w czasie gdy jest tanio. Zwykle tanio jest wtedy, gdy na rynku trwa jakiś kryzys i tutaj natrafiamy na ryzyko krótkoterminowe – kupujemy fundusze akcyjne gdy jest tanio, ale przez jakiś czas bessa ma to do siebie, że jest jeszcze taniej. Kupno w ryzykownych czasach niesie z sobą ryzyko krótkoterminowe, ale stwarza niebywałe okazje długoterminowe.

Tutaj dochodzimy do ważnej kwestii:

Jak nie tracić na funduszach akcyjnych?

Jeżeli skupiamy się na inwestycji w wartość w dłuższym terminie, to kupno funduszy w trudnych czasach praktycznie eliminuje ryzyko utraty wartości w długim terminie.  Na funduszach inwestycyjnych akcyjnych nie stracimy więc, jeżeli wybierzemy dobrą, tanią strefę i damy inwestycji czas. Nie zawsze trafimy z inwestycją w sam dołek krachu (choć czasami udaje się kupić fundusz akcyjny w samym dołku), dlatego musimy mieć przestrzeń, w której czasowo fundusz jeszcze straci na wartości, ale w dłuższym terminie powinien zyskać.

Jak kupować, by zarabiać na funduszach akcyjnych?

Najlepiej kupować jak najtaniej i poczekać, aż będzie drogo. Ale kiedy jest tanio? Jednym z kryteriów oceny czy na rynku jest tanio, jest wskaźnik cena/zysk, który ocenia atrakcyjność spółek giełdowych. Pokazuje relację między zyskami spółki przypadającymi na jedną akcję, a aktualnym kursem akcji spółki. Można powiedzieć (w mocnym uproszczeniu), że C/Z wskazuje ile lat zajmie spółce zarobienie ilości pieniędzy, która jest równa początkowej inwestycji w jej akcje. Wskaźnik cena/zysk jest obliczany także dla indeksów.  Przyjmuję, że tanio na rynku jest wtedy, gdy wskaźnik cena/zysk dla indeksu Wig20 jest poniżej wartości 10:

Wykres WIG20 P/E

Mamy więc pierwsze kryterium taniości – czekamy aż wskaźnik spadnie poniżej 10 – można to obserwować na wielu stronach, m.in. na stooq.

Na poniższym wykresie zaznaczyłem momenty kupna, gdy wskaźnik dla Wig spadał do wskazanej wartości:

Wykresy WIG

Tylko w czasie marcowego dołka (2020) nie wystąpiła fala wtórna. W roku 2009 oraz 2011-12 Smart Money zakupiło akcje gdy było tanio, ale potem przez jakiś czas rynek spadał jeszcze falą wtórną (i to jest własnie ryzyko kupna krótkoterminowego). W dłuższym terminie kupna tanich funduszy akcyjnych niwelowało ryzyko utraty wartości jednostek uczestnictwa.

Drugie kryterium taniości możemy sobie wyznaczyć na podstawie wskaźnika RSI – tanio jest wtedy, gdy wskaźnik RSI spada na wykresie tygodniowym pod poziom 30.

O wskaźniku RSI

Wykres WIG

 

Bardzo często RSI spada pod poziom 30 – warunkowy sygnał kupna, następnie powstaje dywergencja na wskaźniku i z reguły to jest najlepszy moment na kupno funduszy akcyjnych bez ryzyka w długim terminie.

Kupno gdy wskaźnik RSI jest wyprzedany (pod 30) już powinno być opłacalne, jednak przeważnie wskaźnik tworzy jeszcze dywergencje (wyższy dołek). Jeżeli RSI schodzi do strefy wyprzedania (poniżej 30), to można doprecyzować moment kupna funduszy akcyjnych obserwacją wskaźnika na wykresie godzinowym. Czasami dywergencja nie pojawia się na wykresie dziennym, lecz już na godzinowym – jak w marcu 2020 roku:

Wykres WIG

 

Jak nie tracić na funduszach inwestycyjnych? Kupować jak najbliżej dołków, w tanich strefach. Dziś przedstawiłem 2 kryteria taniości – wskaźnik Cena/Zysk oraz wskaźnik RSI.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin