Fundusze akcji zależne od euro

21.07.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Dobrze jest znana odwrotna korelacja dolara do akcyjnych rynków wschodzących – jeżeli dolar się umacnia, to zwykle traci na wartości nasza giełda oraz rynki wschodzące. Wzrost naszej giełdy odbywa się tylko w fazie deprecjacji dolara. Rośniemy więc wraz z eurodolarem.

Fundusze akcyjne jak euro?

Polskie fundusze akcyjne powinny więc poruszać się tak jak euro. Na poniższym wykresie widać porównanie euro index oraz indeksu Wig20:

Korelacja WIG20 i euro
Korelacja indeksu WIG20 i euro

Siła jest większa lub mniejsza, tak samo korelacja nie zawsze jest idealna (czasami Wig20 jeszcze kończy wzrost, a euro już traci na wartości). Zależność jednak istnieje, bowiem każda hossa indeksu Wig20 jest potwierdzona wzrostem euro.

Analiza euro ważna dla Wig20

Warto więc zobaczyć wykres indeksu euro, bowiem wnioski z analizy będą ważne także dla Wig20:

Index euro:

Index euro
Indeks euro

Na wykresie widać mniejszy trójkąt, ale też duży trójkąt. Fala w ramach trójkąta przebiegała wraz z hossą lat 2020-21, obecne odbicie również przebiega ze wzrostem euro. Wnioski na kolejne kilka miesięcy nie są jednak dla indeksu Wig20 korzystne. Wydaje się bowiem, że euro docelowo może wykonać jeszcze falę E w trójkącie (czarna strzałka). W praktyce oznacza to, że do jesieni rozpocznie się co najmniej silna korekta na GPW. Dopiero kolejna fala wzrostowa (po wybiciu z trójkąta) będzie skorelowana z silną hossą na GPW (taką jaką znamy z lat 2003-2007).

Na wykresie projekcja euro:

Index euro - projekcja
Indeks euro – projekcja

Ta silna hossa na GPW przez wiele lat jest „zablokowana” przez czerwoną linię oporu, przez którą euro nie może się przebić. Wydaje się, iż obecnie też to się nie uda – euro wykona jeszcze falę E, dopiero potem nastąpi wybicie oporu oraz silna hossa. Można założyć, iż nasza giełda pozostanie relatywnie mocna – ta siła będzie zwiastunem przyszłej hossy, podobnej do tej z lat 2003-2007.

Wnioski z analizy euro są mniej więcej spójne z analizą dolara:Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin