Czy potrafisz fundusze akcyjne kupować tanio?

07.06.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Rynek giełdowy nie różni się (prawie) niczym od handlu detalicznego. Zadaniem przedsiębiorcy – handlarza, jest kupno produktu tanio i następnie jego sprzedaż ze swoją marżą. Na rynku w praktyce polega to na kupnie akcji bądź jednostek funduszu inwestycyjnego, kiedy rynek jest po spadkach (lub we wczesnym etapie hossy) i ich sprzedaż, kiedy jest już drogo.

W teorii wygląda to tak, że należy wejść w pozycję, kiedy można uprawdopodobnić występowanie dołka na rynku.

Czy można trafić w dołek na rynku akcji?

W praktyce ustrzelenie idealnego dołka jest bardzo trudne. Nam czasem się to udaje (jak częścią kapitału idealnie w dołku w marcu 2020). Podobnie nie zawsze udaje się ustrzelić szczyt i nie zawsze również nam się uda, jak w końcówce ubiegłego roku (wtedy wyszliśmy praktycznie w samym szczycie ze wszystkimi funduszami akcji).

Tylko – i przypuszczam, że możesz się z tym nie zgodzić – nie jest to konieczne do zarabiania na rynku.

Większość inwestorów myśli, że sukces polega na kupnie w samym dołku i zawsze wyjście w samym szczycie. Spotykamy się z tym nieustannie. Takie są oczekiwania ludzi, bowiem myślą, że jak włożą 10 000 zł na rynek, to nawet przez chwilę wycena nie będzie niższa. A jak już zacznie rosnąć i można będzie sprzedać z wyceną 13 000 zł, to nie daj… jeszcze wzrośnie o 500 zł. Wtedy nie liczy się to, że właśnie zaksięgowało się 3000 zł, ale to, że nie zaksięgowało się 500 zł więcej. Poważnie.

A jak robią to od zawsze profesjonaliści?

Kapitał na rynku traktuje się długoterminowo i kupuje się dany rynek, kiedy jest tani z pełną świadomością, że tani może pozostać jeszcze dobry rok.

Inwestycja warta na początku 10 000 zł, może zejść do 9 000 zł wartości. Później może wyjść do 14 000 zł, a jak inwestor oceni, że minęliśmy szczyt (rynek nie ma siły), zamknąć ją ostatecznie na poziomie 13 000 zł.

Inwestor kupił rynek tanio, ale nie najtaniej i sprzedał drogo, ale nie najdrożej. Sukcesem jest rozciąganie tych granic. To jest jedyne i właściwe postępowanie na rynku. Gwarantujące sukces.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin