Upadek banków w USA, mocne spadki na giełdach

21.03.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

W ostatnich dniach mocno „tąpnęły” indeksy na światowych rynkach akcyjnych. Powód – problemy banków w USA. Upadek SVB to największy tego typu przypadek w USA od 2008 r. Podobnych co do wielkości banków jest w USA sporo, a rynek zastanawia się teraz, w jakim stopniu problemy SVB mogą dotyczyć także innych instytucji z sektora.

Rynek wycenia kłopoty banków

A że rynek myśli, widać po kursach banków także w Europie, które mocno „nurkują” – np. akcje Credit Suisse spadły w ciągu jednej sesji prawie o 25 proc. Część inwestorów traktuje już ten bank jako poważne zagrożenie dla globalnego systemu finansowego. Pod presją były też m.in. BNP Paribas i Societe Generale, które zniżkowały po ponad 10 proc., czy Deutsche Bank, który zniżkował o około 8 proc.

Indeks bankowy zachowuje się słabo również na GPW – oddał już połowę wzrostów rozpoczętych jesienią 2022 roku:

Analiza WIG Banki
Analiza WIG Banki

Czy polski sektor bankowy jest bezpieczny?

Jeżeli chodzi o przechowywanie kapitału to tak, choć zawsze warto wybierać te większe banki z dużym kapitałem. Natomiast unikałbym póki co inwestycji w akcje banków, które mogą przez dłuższy czas pozostać słabe.

Na czym mogą polegać problemy polskiego sektora bankowego?

Te stare już znamy – mocnym ciosem dla sektora jest sprawa kredytów frankowych. Po niedawnej korzystnej dla frankowiczów opinii rzecznika TSUE więcej spraw może pojawić się w sądzie. Banki będą musiały zawiązać jeszcze więcej rezerw.  Banki nie mają prawa do żadnych dodatkowych roszczeń poza zwrotem kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej ze względu na nieuczciwe warunki. To bardzo duży cios finansowy, który na wiele lat może wpłynąć na bilans.

Nieco mniejszym ciosem okazały się wakacje kredytowe, ale na horyzoncie widać już kolejny problem.

Unieważnienie WIBOR

Coraz więcej kancelarii prawnych występuje o usunięcie WIBOR z umowy. Chodzi o uznanie przez sąd, że WIBOR ustalany jest wadliwie i stanowi niedozwolone klauzule umowne. Kredytobiorca kontynuuje spłatę kredytu na dotychczasowych warunkach (ten sam okres kredytowania i liczba rat, itp.), tyle że bez odsetek. Innymi słowy, kredytobiorca zwraca wyłącznie udostępniony kapitał (jest to sytuacja analogiczna do darmowego kredytu).

Czy dojdzie do kolejnych procesów i kolejnego obciążenia sektora bankowego? Tego nie wiemy, aczkolwiek  rynek sam w sobie może dyskontować negatywne scenariusze.

O ile więc nie ma bezpośredniego zagrożenia dla nas trzymających oszczędności w bankach, o tyle inwestycyjnie omijałbym akcje sektora bankowego, które mogą być też największym „hamulcowym” indeksu Wig20„.  Problemy banków przeceniają akcje na całym świecie i tutaj powoli wypatrywałbym szansy na akumulowanie dobrych funduszy akcyjnych.  Lista funduszy oraz targety będzie na bieżąco prezentowana w strefie Premium Funduszowe.pl.

 



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin