Rekordy Wigu, jak inwestować w fundusze akcyjne

22.02.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Mamy rekordy WIG. Jak inwestować w fundusze akcyjne by uzyskać dobre zyski? Jak wyliczyć potencjalny zasięg hossy oraz przewidzieć skalę i siłę przyszłej bessy? Wieloletnia hossa jak w USA raczej nam nie grozi, dlatego wciąż musimy poszukiwać rozwiązań, by jak najlepiej dostosować inwestycje w fundusze inwestycyjne.

Rekordy Wigu, jak inwestować w fundusze akcyjne

Wig osiągnął wartość 82000 pkt i nawet jeżeli dostanie „zadyszki”, to i tak za parę miesięcy będzie wyżej.  Covid a potem wojna na Ukrainie zaburzyła nieco cykl inwestycyjny lub inaczej – nieco trudniej było się orientować, w którym momencie rotacji aktywów znajdujemy się. Wojna spowodowała najpierw mocne zaniżenie naszego rynku akcji, a potem silne odbicie. Te odbicie nie miało mocnego pokrycia w danych gospodarczych.  Dane PKB są nieco spóźnione i pokażą najgorszy czas gospodarki na schyłek roku 2023. Lepiej obecny cykl gospodarczy pokazuje wskaźnik PMI:

Rekordy Wigu, jak inwestować w fundusze akcyjne
Rekordy Wigu, jak inwestować w fundusze akcyjne

Wskaźnik PMI  to comiesięczny wskaźnik kompozytowy oparty na ankietach menadżerów ds. zakupów w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Ankiety obejmują pytania dotyczące pięciu głównych obszarów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, dostawców i zapasów. Odpowiedzi są następnie agregowane i przeliczane na wskaźnik, przy czym wartość 50 oddziela ekspansję od kurczenia się.

Mamy pierwsze minimum jesienią 2022 roku oraz drugie minimum jesienią 2023.  Polskie indeksy wykazały się sporą siłą, bowiem w czasie tworzenia drugiego dna PMI wykonaliśmy silną korektę. Ja spodziewałem się wtórnej fali bessy, tak jak wydarzyło się to na Emerging Markets:

Indeks rynków wschodzacych
Podwójne dno na Emerging Markets

Skąd ta siła polskiego rynku? Po pierwsze powrót do normalnych wycen po dramatycznym zaniżeniu (wojna). Po drugie dyskontowanie pozytywnych zmian oraz napływ kapitału do Polski.

Cykl rotacji aktywów

W cyklu ważna jest też inflacja i tutaj mamy jasność – jesteśmy w fazie dezinflacji. Jeżeli minęliśmy dołek PKB (koniec 2023 roku) i minimum inflacji (już jakiś czas temu), to inwestujemy w fundusze akcyjne.  Ta ćwiartka cyklu jest najlepsza dla rynku akcji. W następnej fazie (dołek inflacji) rozpocznie się czas rynku surowców.

W poprzednim roku uzyskaliśmy wynik ok. 19% zysku w portfelu Funduszowe.pl. W roku 2024 zapewne ten wynik co najmniej powtórzymy. To oczywiście nie znaczy, że cały czas na rynku będzie hossa. Jeżeli wskaźniki wyprzedzające (PMI, CLI OECD) w szybkim tempie osiągną granicę charakterystyczną dla rozkwitu, to konwertujemy fundusze akcyjne. Jeżeli na rynku zobaczmy dystrybucję, to również zamienimy fundusze akcyjne. Codzienne raporty rozsyłamy do abonentów Funduszowe.pl.

W długim terminie jesteśmy optymistami (zobacz np. inny wpis fundusze akcyjne dają zarobić), natomiast ta hossa może mieć już swoje ograniczenia. Wątpię, by od razu nastąpiła powtórka z lat 2003-2007, kiedy Wig urósł o 450%.

Najpierw zapewne zaliczymy bessę, być może płaską. Nie spodziewam się silnej bessy z jednego powodu – mamy wysokie stopy procentowe. Jeżeli nastąpi spowolnienie, to tym razem FED ma mechanizmy, by ożywić gospodarkę. Gospodarka USA już się świetnie rozwija, w kolejnym etapie FED obniży stopy i dużej bessy nie zobaczymy. Przez następne lata dominować będzie hossa  – te lata trzeba wykorzystać do zarabiania na rynku akcyjnym.

Ile urośnie Wig?

450% od razu Wig nie osiągnie, dlatego realistycznie można wziąć pod uwagę skale zwyżek pozostałych hoss. Te zwykle podnosiły wartość Wigu od 100% do 130%. Biorąc to pod uwagę – Wig wyjdzie ponad 90000 pkt jeszcze w tym cyklu. Potem zapewne nastąpi kolejna okazja dla osób, które chcą budować swój portfel poprzez fundusze akcyjne. Najlepiej inwestować w ćwiartce recesji lub ożywienia. Cykl powtarza się cały czas i zgodnie z nim należy rotować swój portfel inwestycyjny.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin