Polska jest wciąż traktowana jako rynek wschodzący, dlatego zdarzenia z krajów takich jak Chiny, wciąż będą miały wpływ na wycenę naszych indeksów. Znajdujemy się po prostu w strumieniu kapitału, który w skrócie można nazwać – odwrotny zakład na dolara.
Wpływ rynków wschodzących na Wig20
Skoro jesteśmy w danym strumieniu globalnych przepływów (odwrotnie do dolara, korelacja z rynkami wschodzącymi), to musimy zwracać uwagę na takie kraje jak np. Chiny. To, co dzieje się w Chinach, ma wpływ na nasz rynek akcji.
Chiński impuls kredytowy
Mierzy wielkość akcji kredytowej względem PKB – im większa akcja, tym korzystniejszy wpływ na giełdy rynków wschodzących. Chiński impuls kredytowy wyprzedza trend na Wig20 mniej więcej o rok, a jego wykres wygląda tak:
Wzrosty akcji kredytowej w Chinach przekładały się mniej więcej po roku na hossę indeksu Wig20. Między innymi te analizy wykorzystaliśmy do kupna funduszy akcyjnych w 2017 roku oraz w 2020 roku.
Juan ma wpływ na trend GPW
Skoro Chiny też wpływają na Polską giełdę, to ważna powinna być analiza Juana. Wzrosty na Juanie i spadki dolara powinny się pokrywać z hossą na GPW. Czy tak jest – zobaczmy:
Wykres Juan/Dolar
Jak widać w przypadku chińskiej waluty, jej wzrosty praktycznie pokrywają się z hossą indeksu Wig20. Strzałkami zaznaczyłem hossę z 2017 roku oraz 2020 roku (po Covid19). Widzimy też, iż ostatnie odbicie zostało załamane i Juan traci obecnie na wartości. Gdyby przełożyć to na naszą giełdę, to obecna fala wzrostowa nie powinna być tak znacząca jak poprzednie hossy, a jej dalsze perspektywy będą zależne od zachowania juana, dolara, Chin oraz innych rynków wschodzących.
A przekładając zachowanie Juana bezpośrednio na Wig20 (analiza WIG20), to hossa 2017 miała być podobna do hossy rozpoczętej w 2020 roku (i była, tzw. mała hossa), natomiast odbicie trwającej od 2022 roku powinno „skasować” mniej więcej połowę bessy lat 2021-2022.
Co dalej z naszym rynkiem akcji?
Obecnie Juan jest w defensywie i jeżeli ten trend zostanie potwierdzony, to kolejne miesiące mogą być trudne. Zupełnie inaczej myślą inwestorzy indywidulani – niedawno w badaniu INI mieliśmy drugi najwyższy w historii udział byków. Czy taki skrajny optymizm pomaga w hossie?:
W większości przypadków tak mocny optymizm był szybko korygowany. W roku 2017 Wig co prawda przez kilka miesięcy jeszcze był w hossie, ale impet zwyżki słabł (powstawała fala wtórna).
Cykl światowej gospodarki
Kluczem dla przyszłego trendu dolara oraz indeksu Wig jest światowa gospodarka. Można odnieść wrażenie, że grozi nam jeszcze jedna fala spowolnienia/recesji, która jeszcze chyba nie jest zdyskontowana. Po lekkim odbiciu wskaźniki wyprzedzające zakręcają w dół:
Wykres MM Manufacturing Cykle
Jeżeli wskaźnik zejdzie na nowe minima, to zapewne umocni się przejściowo dolar, a osłabią się rynki wschodzące.
Skarbiec Małych i Średnich Spółek – jak się zachowa
Zerknąłem niedawno na wykres Skarbiec Małych i Średnich Spółek, w który co jakiś czas inwestuję na koncie IKE (system inwestycji hossa/bessa):
Sama wycena funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek klinuje się i tworzy dywergencje na wskaźniku RSI. Sytuacja przypomina schyłek 2021 roku:
Wycena funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek
Jeżeli zestawimy klin na funduszu, dywergencje na wskaźniku RSI z sentymentem inwestorów, to czy są powody do aż tak dużego optymizmu?