inPZU Akcje Sektora Cyberbezpieczeństwa

11.03.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Przed nami bardzo trudna analiza, bowiem dość szczegółowo należy wyartykułować to, w co inwestuje fundusz, jakie spółki zawiera w portfolio i za co się właściwie tutaj płaci w jednostce uczestnictwa.

Na rynku giełdowym są różne akcje. Np. mamy akcje spółek dojrzałych, które rosną po 5% rocznie, płacą dywidendy 2,5% rocznie. W takim przypadku średniorocznie, po doliczeniu dywidend, możemy liczyć na ok. 10% wzrostu kapitału na przestrzeni lat. Sprawa dla wszystkich inwestujących jest całkiem jasna. Mamy też spółki, które płacą po 5% dywidend, ale już bardzo wolno się rozwijają. Będziemy wtedy otrzymywać wyższy dochód pasywny od początku samej inwestycji, ale sam wzrost ceny akcji nie będzie imponujący.

Jakim rodzajem funduszu jest inPZU Akcje Sektora Cyberbezpieczeństwa?

W przypadku akcji sektora cyberbezpieczeństwa, o których będzie tutaj mowa, będziemy mówić o jeszcze innej strukturze. Często będą to spółki, które bardzo dynamicznie się rozwijają (jak pokażę, nieraz po kilkadziesiąt procent rocznie rosną, więc wynik WOW), ALE są to spółki, które wciąż nie są rentowne, a co gorsza, są bardzo drogo wyceniane. Innymi słowy – inwestorzy są skłonni zapłacić dzisiaj znacznie więcej za wartość (ponosząc ryzyko), którą mogą mieć dostępną w tych spółkach za kilka lat. Z tego powodu realnie trudno jest ocenić, czy w taki fundusz w dniu dzisiejszym warto zapłacić konkretną wartość, bowiem nie wiemy, kiedy spółki staną się rentowne oraz ile z nich faktycznie w przyszłości będzie generować zysk. Jak sprawdziłem, nie każda spółka wydaje się mieć w tym funduszu takie predyspozycje.

W jakie spółki inwestuje inPZU Akcje Sektora Cyberbezpieczeństwa?

inPZU Akcje Sektora Cyberbezpieczeństwa
inPZU Akcje Sektora Cyberbezpieczeństwa

Dominują naturalnie Stany Zjednoczone, jednak nie dziwi mnie również ponad 8% udział spółek z Izraela, bowiem kraj ten jest pełen startupów i słynie z rozwiązań informatycznych, znanych nam również z naszego kraju (afera Pegasusa).

CrowdStrike Holdings Inc

Spółka ta posiada 6,28% udziału w inwestycjach funduszu i jest faktycznie najlepszą pozycją. Jej wzrost przychodów w prognozie na kolejne 2 lata do przodu wynosi ponad 28%, zaś zysk (EPS) powinien rosnąć na poziomie blisko 60% rocznie. Mimo to spółka wciąż nie jest rentowna.

Jest coś takiego, jak wskaźnik P/S, czyli to, ile dolarów sprzedaży jest w stanie spółka wygenerować na każdą posiadaną przez nas akcję (obecnie wynosi blisko 26 – jeżeli spółka kosztuje obecnie 322 dolary za akcję, to uzyskujemy sprzedaż na akcję lekko powyżej 12 dolarów). Ten wskaźnik jest mocno subiektywny, bowiem jeżeli przychody rosną dynamicznie (tutaj o 28% rocznie), to wskaźnik na wyższym poziomie jest akceptowalny. Gdyby jednak coś się stało i spółka nie była zdolna powiększać przychodów tak dynamicznie, to nagle okazałoby się, że mamy do czynienia z mocno przewartościowanym podmiotem. To jest właśnie to ryzyko. Niemniej jednak zaznaczam, że prognozy na kolejne 3 lata wskazują na powiększenie przychodów 2-krotnie.

Palo Alto Networks Inc

W przypadku drugiej spółki co do wielkości schodzimy już półkę niżej. Przychody mogą rosnąć o 15% rocznie, zaś zysk o 40% rocznie. Spółka ma pierwszy rentowny rok za sobą (ROIC na poziomie 2% – dla porównania Apple ma zdaje się ok. 30%), jednak koszt kapitału sprawia, że całość biznesu nadal jest 7% pod kreską (ROIC pomniejszony o koszt kapitału).

Wskaźnik P/S oscyluje historycznie pomiędzy poziomem 7 a 19, dzisiaj przebywając na poziomie 13. Mamy więc w tym kontekście średnio wycenianą spółkę. Nie posiada ona dyskonta, które wskazywałoby na okazję inwestycyjną.

Fortinet Inc

Schodzimy kolejną półkę niżej, która pokazuje nam rosnące przychody na poziomie 13% rocznie. Zysk wedle prognoz powinien rosnąć na poziomie niespełna 22% rocznie. Wskaźnik P/S jest obecnie na poziomie 10,60. Historycznie oscylował pomiędzy poziomem 5 a 12 (z pikiem do poziomu 18, co było jednorazowym zdarzeniem). Jak widać, nie mamy tutaj do czynienia z dyskontem. Wręcz przeciwnie – spółka notowana jest przy górnej granicy swoich możliwości historycznych.

Check Point Software Technologies Ltd

Zobaczmy na pierwszą izraelską spółkę w portfolio. To czwarta spółka w kolejności, a schodzimy jeszcze niżej, bowiem przyszłe przychody mogą rosnąć o zaledwie 4,68% rocznie, a zysk o jedyne 8% rocznie. Bardzo podobne parametry, gdyby kogoś to interesowało, posiada taki moloch, jak Coca-Cola (tyle, że ta posiada ugruntowaną pozycję światową).

W przypadku tego rodzaju już przewidywalnych biznesów, można mówić o możliwości stałego wzrostu wartości akcji. Przy takich parametrach jest to wzrost roczny od 8-10 do 15% rocznie.

Datadog Inc

Tutaj zwiększymy nieco parametry, bowiem spółka powinna w kolejnych latach rosnąć o 26% rocznie, a jej zysk może rosnąć po 70% rocznie. Jednak mówimy o małej spółce względem powyższych, wciąż nierentownej, gdzie wskaźnik P/S jest obecnie na poziomie ok. 20, a bywał i na poziomie ponad 60. To pokazuje, jak mocno przewartościowana była i nadal jest ta spółka.

W ogóle samo cyberbezpieczeństwo jest nową gałęzią biznesu, a spółki, które chociażby powyżej omawiam, są biznesami notowanymi na giełdzie często 5-6 lat. To młode biznesy, a zatem i gałąź jest stosunkowo świeża.

Wracając jednak do tematu – wartość wyceny akcji i ich dalszy wzrost opiera się tylko i wyłącznie na wierze w to, że spółka będzie generować coraz większe przychody i zyski. Zgodnie z powiedzeniem, że cena jest tym, co się płaci, a wartość jest tym, co się otrzymuje – mówimy o spółce, gdzie dzisiaj otrzymuje się niską wartość za wysoką cenę. Ponosimy więc ogromne ryzyko za wartość, którą może otrzymamy w przyszłości.

Cloudflare Inc

To już 6 spółka w kolejności co do wielkości udziału w funduszu. Idę tak głęboko, aby pokazać, jak małe możliwości ma sam fundusz. Przychody mają rosnąć ponad 28% rocznie, jednak EPS, czyli zysk na akcję, pokazuje już spadek zysku na akcję w kolejnych latach (w praktyce strata będzie powiększana). Spółka jest nierentowna (Rentowność pomniejszona o koszt kapitału wynosi -31% rocznie). Sam wskaźnik P/S jest na poziomie 25 i trudno uznać ten poziom za atrakcyjny dla inwestorów.

Kolejna spółka w kolejności (Gen Digital Inc) ma prognozę wzrostu przychodów na poziomie 4% rocznie, zaś EPSu na poziomie niespełna 2%. To już bardzo słaby wynik.

Jak posumować fundusz inPZU Akcje Sektora Cyberbezpieczeństwa?

Mam z tym jedynie niewielki problem.

  • Górna część listy spółek należy do startupów, które dynamicznie na ten czas się rozwijają, ale są bardzo drogie. Płaci się dzisiaj wysoką cenę za możliwą niezłą przyszłość. Dzisiaj ponosimy znaczne ryzyko, licząc na to, że w przyszłości spółki będą rentowne.
  • Część spółek ma ugruntowaną pozycję i będzie stabilnie zyskiwać w dalszym ciągu na wartości.
  • Część spółek jest w świeżej fazie wzrostu, dlatego ich przyszłość jest niepewna, a cena dzisiaj wysoka.

Patrząc tylko i wyłącznie moimi kategoriami myślenia, nie bardzo chciałbym się na niego zdecydować. W gruncie rzeczy tylko początek listy może być dla mnie satysfakcjonujący, pod warunkiem złapania niższych cen (np. przeceny na rynku akcji). Na dzisiaj musiałbym zapłacić spore dyskonto (więcej za akcje), posiadając niepewną przyszłość.

Samo cyberbezpieczeństwo będzie gałęzią silnie rosnącą, ale nie mam przekonania, czy muszę stawiać pieniądze na wszystkie spółki, które proponuje fundusz, mając możliwość wyboru poszczególnych spółek, w które sam mogę zainwestować, wedle dokładnie pożądanych przeze mnie parametrów.

Autor Paweł Pagacz

W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin