Inwestycje bez ograniczeń

28.02.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Pamiętam czas, kiedy na przełomie wieków (a to zaledwie 24 lata temu) składanie transakcji na rynku akcji mogło się zacząć odbywać za pośrednictwem internetowych zleceń. Rynek akcji w Polsce stawał się powszechnie dostępny. Problemem była jednak ograniczona liczba akcji, umówmy się – o słabej innowacyjności czy perspektywie światowego rozwoju. To samo dotyczyło rynku funduszy inwestycyjnych, który był głównie skoncentrowany na rynku krajowym. Fundusze wiadomo – wyników nie wycisną, jeżeli nie mają na czym.

Inwestowanie dzisiaj

Dzisiaj, kiedy loguję się chociażby na rachunek maklerski w bossa.pl, mam dostęp do wszystkich akcji krajowych, większości niemieckich, holenderskich, francuskich, brytyjskich, szwajcarskich, kanadyjskich i co najważniejsze – amerykańskich. Gdybym chciał, to za pomocą ETFów mogę inwestować na rynku japońskim albo indyjskim (i innych). Sami więc widzicie, że znikła bariera dostępowa do inwestycji właściwie do dowolnego miejsca na naszej planecie. Dokładnie to samo tyczy się funduszy inwestycyjnych i różnych platform, które fundusze inwestycyjne oferują.

Rozwijająca się platforma inPZU

Podając przykład – kiedy kilka lat temu startowała platforma inPZU, z której również korzystamy, dostępnych było zaledwie kilka funduszy inwestycyjnych o niskich opłatach rocznych. W tej chwili policzyłem i tych funduszy na liście jest ponad 40, w tym znajdziemy tam fundusz inPZU Akcje Sektora Technologii Kosmicznych. Nie jest to żadna reklama tego funduszu z mojej strony, ale warto wiedzieć, że taki fundusz w ogóle jest. Taki fundusz posiada w portfolio chociażby firmę RTX (na czas pisania tego artykułu stanowi ona ok. 5,5% udziału w funduszu). Gdyby ktoś nie wiedział, to taka firma również działa na terenie Polski, posiadając całkiem pokaźne centrum badawczo rozwojowe. A dostarczają elementy do systemu obronnego Wisła, systemy laserowe. Pewnie wiele mówi Wam również System Patriot, system radarowy LTAMDS (polskie wojsko go posiada). A może samoloty F-35, które również nabywamy? Jest w nim cała masa produktów od firmy RTX.

Samolot F35
Samolot F35

Zyski są pochodną wyboru dobrych inwestycji

Opisuję to wszystko, bo inwestowanie jest bardzo ciekawe i daje bardzo wiele możliwości. Zyski są naturalną pochodną dobrze dobranych inwestycji. Jeżeli więc mamy możliwość inwestowania w dowolnym miejscu na tej planecie, właściwie w dowolne aktywa, to może warto się za ten temat poważnie zabrać, a nie trzymać środków na nieoprocentowanym rachunku bankowym? Wiem, że Czytelnikami naszych artykułów są ludzie, którzy rozumieją to doskonale i inwestują. Wiemy jednak wszyscy, że zdecydowana większość ludzi jest bierna w kontekście inwestowania, a jeżeli już coś robi, to tylko dlatego, że ktoś im coś powiedział. Ale czy dobrze, to już jest właściwie trudno weryfikowalne.

Niezbędne narzędzia są całkowicie bezpłatne

Mówię poważnie – instytucje finansowe udostępniają narzędzie po to, abyś mógł z nich korzystać. To prawda, że zarabiają. Zarobią na prowizji od kupna akcji, jeżeli je kupisz. Zarobią, jeżeli kupisz fundusz inwestycyjny (poprzez opłatę za zarządzanie). Faktem jest jednak to, że dzięki ich narzędziom masz dostęp do miejsc, które generują zyski, a zatem zwiększają Twój majątek.

Koniecznie zaopatrz się w:

  • Rachunek maklerski z dostępem do rynków zagranicznych. To, że ja korzystam z bossa.pl, nie oznacza, że Ty też musisz. Wybrałem ten rachunek, bo spełnia wszystkie moje wymagania, a po drugiej stronie słuchawki siedzą kompetentni ludzie.
  • Otwórz sobie rejestr na platformie inPZU. Robi się to poprzez kupno jednostek dowolnego funduszu, nawet za kwotę minimalną (zwykle 100 zł).
  • Otwórz sobie rachunek w mBanku (bezpłatne ekonto). Nie musisz brać do niego karty bankomatowej, która coś kosztuje. Za pomocą tego konta otworzysz sobie rejestr w dowolnym, a dostępnym w mBanku funduszu inwestycyjnym (usługa nazywa się Supermarket Funduszy Inwestycyjnych). Tam będziesz miał wybór bardzo wielu funduszy inwestycyjnych.

Tylko te trzy powyższe narzędzia dadzą Ci możliwość osiągnięcia inwestycyjnej ekspozycji właściwie na każde miejsce na świecie. Praktycznie za darmo. Wybór samej inwestycji oraz momentu tej inwestycji, to już oddzielny temat do omówienia. W Funduszowe.pl korzystamy z każdego z powyżej wymienionych narzędzi, tworząc portfel funduszy akcji (dostępny dla Abonentów portalu Funduszowe.pl).

Autor Paweł Pagacz

W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin