Rekordowe aktywa obligacji. Co dalej z funduszami obligacji? Suma ich aktywów sięgnęła na koniec stycznia 115,9 mld zł, czyli aż o 4,5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. Najmocniej rosły aktywa funduszy obligacji skarbowych krótkoterminowych oraz papierów korporacyjnych.
Rekordowe aktywa obligacji. Co dalej z funduszami obligacji?
Jest to skorelowane ze stopami zwrotu, ale i ogromnymi wpłatami do tego typu produktów, na jakie pozwolili sobie inwestorzy. Czy to już bańka na rynku funduszy obligacji?
Produkty dłużne z końcem stycznia stanowiły już 35,6 proc. rynku wobec 34,6 proc. miesiąc wcześniej. Z jednej strony to efekt zwyżki ich aktywów, ale z drugiej odpływają aktywa innych grup. W ujęciu procentowym najwięcej, bo równe 5 proc., w pierwszym miesiącu tego roku straciły fundusze surowców, ale „kurczyły” się też fundusze akcyjne. W pierwszym miesiącu roku wypłacono z nich blisko 0,5 mld zł., i te wypłaty można połączyć z korektą na rynku akcji.
Nic nie obiecujemy (poza rzetelną informacją o rynkach finansowych). Podaj swój e-mail, zagłęb się w rynki finansowe i podejmuj samodzielnie dobre decyzje inwestycyjne. Zapisuję się. |
Czy czas funduszy obligacji mija?
Mamy rekordowe wpłaty do funduszy obligacji, rekordowe aktywa, więc może czas obligacji kończy się? Zobaczmy na wykres indeks TBSP, benchmark dla funduszy obligacji:

W mojej opinii indeks TBSP tworzy trójkąt, z którego może nastąpić jeszcze wybicie w górę. Trójkąt jest jednak formacją, która często poprzedza ostatni fragment zwyżki.
Czy zatem w dalszej części roku obligacje mają potencjał? Zastanówmy się – obligacje lubią środowisko spadającej inflacji oraz cyklu obniżek stóp procentowych. Mamy takie środowisko? Jeszcze tak, ostatnie odczyty inflacji były optymistyczne. Dalsza część roku to jednak ryzyko przejściowego wzrostu inflacji (wygasają tarcze ochronne), a cykl obniżek stóp jest mało prawdopodobny.
O ile więc fundusze dłużne korzystają jeszcze na niskiej inflacji, o tyle perspektywy w kolejnych miesiącach są problematyczne.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.