Obniżka stóp procentowych – co oznacza dla funduszy obligacji?

07.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

W raportach giełdowych, publikowanych na stronie Funduszowe.pl, wysyłanych do Abonentów oraz w artykułach Premium, opisywaliśmy mechanizmy wpływające na wyceny funduszy obligacji. Dzisiaj opiszę ten mechanizm dokładniej, mając na uwadze to, że w dniu wczorajszym Rada NBP obniżyła stopy procentowe aż o 0,75%.

To, że obniżka we wrześniu będzie, spekulowaliśmy już w okolicach marca, twierdząc, że niezależnie od poziomu inflacji, nastąpi obniżka stóp procentowych. Mechanizm miał być prosty – obniża się stopy procentowe, ludzie płacą niższe raty kredytów od października (akurat wybory), ludzie są zadowoleni i głosują na PiS. Tak przynajmniej zdają się myśleć rządzący. I pewnie część ludzi im uwierzy, chociaż wierzę w mądrość ludzi i to, że nie dają się (przynajmniej wszyscy) przekupić za ich własne pieniądze.

Obniżenie stóp procentowych w sytuacji, w której istnieje daleka droga od celu inflacyjnego (zbicie jej pewnie w okolice 2%), sprawia dokładnie tyle, że ludzie może i zapłacą trochę niższe raty, ale i oprocentowanie lokat w bankach spadnie. Inflacja nie zostanie zbita, więc będzie się utrzymywać. To sprawi, że każdego miesiąca każdy z nas będzie za to płacił w coraz wyższych cenach produktów i usług. Czy to jest mądre? Gwarantuję, że nie. Gospodarka powinna być odcięta od polityki, a tak, to mamy komedię, z której tylko nasze portfele się nie śmieją.

Obligacje, fundusze obligacji i wyceny jednostek

Wyobraź sobie taką sytuację, że jeszcze przedwczoraj (w dużym uproszczeniu) mogłeś kupić produkt, który dał Ci odsetki na poziomie 6,75%. Dokładnie tyle, ile wynosiła stopa procentowa przed obniżką. Oznacza to, że jeżeli kupiłeś obligację tak oprocentowaną, to otrzymywałeś 6,75 zł brutto za każde wydane 100 zł po okresie roku.

Ktoś, kto dzisiaj kupuje taki sam produkt, ale już po obniżce stóp procentowych do 6%, otrzyma odsetki na poziomie 6 zł brutto. Otrzyma zatem mniej.

Jeżeli jesteś inwestorem, który zakupił fundusz obligacji przedwczoraj, to fundusz w w Twoim imieniu zakupił obligacje o wyższym oprocentowaniu. Jeżeli zakupisz dzisiaj jednostki funduszu obligacji, fundusz zakupi obligacje o niższym oprocentowaniu, a zatem zarobi dla Ciebie mniej. Ten mechanizm sprawia, że obniżanie stóp procentowych wpływa bezpośrednio na wzrost wyceny jednostek funduszu (musisz je kupować drożej, więc zarobisz mniej). Ci, co kupili jednostki wtedy, kiedy stopy procentowe były wysokie, będą w korzystniejszym położeniu wobec tych, którzy będą kupować jednostki po obniżeniu stóp.

Mówiąc wprost – obniżanie stóp procentowych sprawia, że wycena jednostek funduszu rośnie w perspektywie czasu.

Oczywiście trzeba brać pod uwagę to, że fundusz inwestycyjny obligacji, to cała pula wielu różnych obligacji i ten wpływ obniżek stóp procentowy rozłoży się na wynik funduszu w czasie. Podstawowa zasada jednak obowiązuje nadal – w korzystniejszej sytuacji powinni być inwestorzy, którzy nabyli fundusze obligacji w okresie wysokich stóp procentowych.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin