ETFBTBSP

16.10.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

ETF, to w uproszczeniu fundusz inwestycyjny, którego zadaniem jest naśladować konkretny indeks, zespół spółek czy kilka wskazanych regionów (np. ETF na rynki wschodzące). ETF może zostać skonstruowany w dowolny sposób, zgodnie z kreatywnością emitentów funduszu czy zarządzających nimi. Na rynkach światowych, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, funduszy ETF są prawdopodobnie tysiące, u nas kilka. Cieszy natomiast fakt, że na GPW jest notowany ETF na polskie obligacje. To ETFBTBSP.

ETF na obligacje Beta TBSP

Beta ETF TBSP to polski fundusz ETF (Exchange Traded Fund), który śledzi indeks TBSP. Indeks TBSP to indeks dochodowy, który śledzi wyniki polskich obligacji skarbowych. ETF inwestuje w koszyk obligacji wchodzących w skład indeksu TBSP i ma na celu zapewnienie inwestorom zwrotu zbliżonego do zwrotu indeksu.

Beta ETF TBSP został uruchomiony w październiku 2022 roku przez AgioFunds TFI, polską spółkę zarządzającą aktywami. ETF jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) pod symbolem giełdowym ETFBTBSP.

ETF ma całkowity wskaźnik kosztów (TER) wynoszący 0,25%, co jest stosunkowo niskim kosztem dla ETF. Droższe opłaty za zarządzanie mają polskie fundusze obligacji – czy warto wybrać fundusz i jaki? Zobacz ranking funduszy obligacji.

Beta ETF TBSP to dobra opcja dla inwestorów, którzy szukają taniego sposobu na inwestowanie na polskim rynku obligacji skarbowych. ETF jest również dobrą opcją dla inwestorów, którzy szukają bardziej defensywnej inwestycji, ponieważ obligacje rządowe są zazwyczaj mniej zmienne niż akcje.

Kluczowe fakty o Beta TBSP (ETFBTBSP.PL)

  • Śledzi indeks TBSP, który jest indeksem dochodowym śledzącym wyniki polskich obligacji skarbowych.
  • Ma na celu zapewnienie inwestorom zwrotu zbliżonego do zwrotu indeksu.
  • Ma całkowity wskaźnik kosztów (TER) wynoszący 0,25%.
  • Jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) pod symbolem giełdowym ETFBTBSP.

Czy warto inwestować w Beta TBSP (ETFBTBSP.PL)?

Gdy jest hossa na rynku obligacji, to tak. ETF jest tanim narzędziem, a kupuje się go jak zwykłe akcje. Pytanie, czy ETF zarabia więcej niż klasyczne fundusze obligacji?

Wiesz więcej: ETF co to jest?

Tak jak w przypadku innych ETF, tak ten w przypadku obligacji ma wyniki lepsze o sporej części funduszy obligacji, ale też gorsze od najlepszych funduszy obligacji:

Beta ETF TBSP i porównanie z funduszami obligacji (ETFBTBSP)
Beta ETF TBSP i fundusze obligacji (ETFBTBSP)

W ETF Beta ETF TBSP można inwestować, bowiem osiągnie on wyniki podobne do benchmarku (indeks TBSP). Natomiast nieco lepsze wyniki inwestycyjne osiągną najlepsze fundusze rynkowe.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin