Prognoza inflacji

03.07.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Przemysłowy PMI dla gospodarki niemieckiej wyniósł 40,6 punktów, wobec prognozy na poziomie 41 punktów . To najniższy poziom od 3 lat i jeden z najniższych poziomów w ostatnich 25 latach.

Odczyty gospodarcze ostrzegają przed recesją

Poprzednie minimum wypadało jesienią 2022 roku. Czyżby gospodarka była już w drugiej fazie spowolnienia?

PMI dla Niemiec

Wskaźnik PMI dla Niemiec
Wskaźnik PMI dla Niemiec

Wydaje się, że druga faza spowolnienia jest związana z polityką głównych banków centralnych FED oraz EBC. Ta polityka ma jeszcze jeden skutek – postępujący spadek cen, czyli okres dezinflacji.

Prognoza inflacji

Wydaje się, że polityka banków centralnych będzie miała jeszcze przez długi czas wpływ na postępujący proces dezinflacji.  Wysokie stopy procentowe dopiero po wielu miesiącach przekładają się na obniżkę inflacji. Skoro FED oraz EBC jeszcze stopy podnoszą, to mamy jeszcze co najmniej rok z niższą inflacją. Indeks Price Paid wyprzedza faktyczne zachowanie inflacji – w marcu 2020 indeks wyznaczył dołek, a w okolicach kwietnia 2022 szczyt inflacji. Obecnie indeks cały czas jest w fazie spadkowej:

Indeks Price Paid

Indeks Price Paid
Indeks Price Paid

Zniżkujący indeks Price Paid – co to oznacza dla inwestora?

Na wykresie widać, iż indeks Price Paid zniwelował już praktycznie cały inflacyjny „wystrzał” po Covid19. Inflacja będzie więc spadać, w perspektywie całego roku i być może dojdziemy do poziomów z 2019 roku (obecnie Price Paid jest właśnie na takich poziomach).

Fundusze surowcowe

Na niższej inflacji cierpią przede wszystkim surowce. Proste przełożenie jest takie, iż spadająca inflacja to tracące na wartości surowce. Skoro indeks Price Paid sygnalizuje spadek, to jeszcze przez wiele miesięcy nie inwestowałbym w fundusze surowcowe.

W surowce warto będzie inwestować dopiero po minimum PKB oraz po zmianie trendu na indeksie Price Paid.

Fundusze akcji

Spadająca inflacja ma na akcje pozytywny wpływ, ale akcje spoglądają w kierunku gospodarki. Ostatnie odczyty wskaźników wyprzedzających (w tym powyższego PMI dla Niemiec) sygnalizują ostrożność. Zwykle bywało tak, iż wysokie stopy procentowe niekorzystnie wpływały na gospodarkę, a więc pośrednio również na rynek akcji. Warto też zwrócić uwagę na słabe odczyty indeksu IFO czy też naodwróconą krzywą rentowności w USA.

Fundusze obligacji

Czas dezinflacji jest dla obligacji korzystny. Skoro Price Paid pokazuje spadek do poziomów z 2019 roku, to również rentowności obligacji powinny zejść niżej. Obligacje zależą jednak również od działań banków centralnych. W Polsce RPP może rozpocząć cykl obniżek jesienią i ten cykl będzie sprzyjać polskim funduszom obligacji. FED jest „jastrzębi”, ale spadające ceny i niższe odczyty PKB zmuszą do „gołębiej” polityki. Nie ma co się przywiązywać do słów członków FEDu, jeszcze dwa lata temu rynki były informowane, iż do 2023-2024 roku żadnej podwyżki stóp procentowych nie będzie.

W pewnym momencie (sygnały początku „gołębiej” polityki) zyskają amerykańskie fundusze obligacji. Dobry czas na inwestycje w obligacje rządu USA nadchodzi. Ten dobry czas składa się z dwóch elementów:

  1. Spadające rentowności połączone z dyskontowaniem obniżki stóp procentowych
  2. Silniejszy dolar, w oczekiwaniu na spowolnienie gospodarcze/recesję.

Zobacz jakie są fazy hossy na rynku obligacji:



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin