Indeks IFO

26.06.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Indeks Instytutu IFO wyniósł w czerwcu 88,5 punktów, wobec oczekiwań na poziomie 90,8 pkt oraz przy poprzednim odczycie na poziomie 91,5 pkt.  Indeks IFO był jednym z niewielu wskaźników, który korelował ze wzrostem indeksów giełdowych od października 2022 roku.

Korelacja odczytów IFO oraz rynku akcyjnego

Instytut IFO Niemcy
Instytut IFO Niemcy

Indeks IFO

Wskaźnik IFO obrazuje nastroje niemieckich przedsiębiorców. Publikowany jest raz w miesiącu przez monachijski Instytut Badań nad Gospodarką. Indeks IFO uznawany jest za najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat kondycji niemieckiej gospodarki, ponieważ odzwierciedla on nastroje przedsiębiorców.

Indeks IFO od dłuższego czasu koreluje z trendem na rynku akcji – głównie w Eurolandzie.

Porównanie IFO oraz indeksu DAX:

IFO oraz DAX
IFO oraz indeks DAX

Od wielu lat Dax koreluje z indeksem IFO. Wystarczy zobaczyć minima z marca 2020, szczyty z jesieni 2021 oraz minima z jesieni 2022 roku. Odbicie indeksów w Europie rzeczywiście było skorelowane ze wzrostem wskaźnika IFO. Obecnie pojawia się problem – wskaźnik IFO traci na wartości 3 miesiąc z rzędu, dlatego może wystąpić przełożenie na rynek funduszy akcji.

Druga faza spowolnienia gospodarczego?

Nie tylko IFO pokazuje negatywne odczyty. Negatywne dane są widoczne na rynku w USA, gdzie od wielu miesięcy spada indeks LEI. Niewykluczone, iż spowolnienie w światowej gospodarce będzie miał postać litery „W”. Druga część spowolnienia byłaby związana z „jastrzębią” polityką banków centralnych. Polityka FED oraz EBC ma przełożenie na rynki finansowej (ponad roczne przesunięcie). Wysokie stopy procentowe będą miały przełożenie na gospodarki gdzieś na przełomie 2023 oraz 2024 roku.

Czy spowolnienie IFO przełoży się na indeks DAX?

Już się przekłada, ale kluczowe będą kolejne odczyty. Jeżeli polityka EBC oraz FED zdusiła gospodarkę, to do jesieni odczyty będą słabe a indeks DAX będzie schodził w dół:

Reakcja Daxa na odczyty IFO

Analiza DAX
Analiza DAXNa wykresie pojawiła się dywergencja wskaźnika RSI, która sygnalizowała spadek. Dalsze ścieżki Dax będą zależne od gospodarki. Jeżeli spowolnienie będzie tylko chwilowe, to Dax wykona korektę przed dalszą hossą. Większa szansa jest jednak na drugą fazą spowolnienia/recesji, którą jednak odczują również indeksy akcyjne.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin