Polskie fundusze akcyjne zależne od trendu Dax

09.10.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel
Niemiecki index DAX

Trend na rynkach bazowych (szczególnie USA oraz indeks Dax) wpływa znacząco na wyceny akcji na GPW. Tylko spokojna sytuacja rynków bazowych powoduje, iż nasze indeksy mają szansę rosnąć. Ostatnio więc mocno problematyczne stało się wyłamanie wsparcia na indeksie Dax – czy jest się zatem czego bać?

Główny niemiecki indeks – Dax

DAX (zobacz notowania Dax) jest niemieckim indeksem giełdowym największych pod względem udziału w obrotach i kapitalizacji spółek na giełdzie we Frankfurcie nad Menem. Jest tzw. indeksem wynikowym, co oznacza, że bierze pod uwagę nie tylko wzrost cen akcji, ale i również wzrost kapitału poprzez wypłatę dywidendy. Ukazuje zmianę wartości akcji 40 największych spółek akcyjnych pod względem kapitalizacji oraz obrotu. Spora część spółek indeksu Dax jest bardzo popularna – Dax tworzą m.in:

 • Adidas
 • Allianz
 • BASF
 • Bayer
 • BMW
 • Commerzbank
 • Continental
 • Daimler
 • Deutsche Bank
 • Deutsche Börse
 • Deutsche Post
 • Deutsche Telekom

Wyłamanie indeksu Dax

W ostatnim czasie indeks Dax wyłamał trend boczny, co jest uznawane za sygnał sprzedaży. Czy jest się czego bać? Okazuje się, iż historycznie Dax często tworzy ruch boczny, z którego występuje wyłamanie. Praktycznie każda hossa kończyła się taką formacją. Zdarzały się jednak wyłamania chwilowe, po którym Dax wracał do hossy. Popatrzmy na historyczne ścieżki Dax po wyłamaniu wsparcia – czego możemy się spodziewać?

Ostatnie wyłamanie Dax
Analiza Dax

Na pierwszym wykresie mamy ostatnie dwa wyłamania. To poprzednie poprzedziło bessę z roku 2022, czy obecne będzie równie  dotkliwe? Zobaczmy na pozostałe przypadki…

Wyłamanie indeksu Dax
Indeks Dax

Przypadek z Covid19 to fala wyprzedaży, ale jesienią 2020 roku wyłamanie było okazją do kupna. Sygnał – powrót nad wsparcie.

Trend indeksu Dax
Indeks Dax

Rok 2014 to również chwilowe wyłamanie – sygnał kupna to powrót nad wsparcie.

Wyłamanie Daxa
Indeks Dax

Rok 2011 to silna wyprzedaż.

Krach na Dax
Indeks Dax

Ostatni przykład to rok 2007  – wyłamanie rozpoczęło bessę.

Wnioski dla indeksu Dax

Zwykle wyłamanie zapowiadało kłopoty, ale w dwóch przypadkach chwila po wyłamaniu była dobrą okazją do kupna przecenionych funduszy akcyjnych. Obecnie jesteśmy jakiś czas po wyłamaniu, dlatego nastąpi moment decyzyjny. Dalszy spadek i „czarny październik”, czy chwilowe wyłamanie i okazja do kupna (sygnałem wyjście ponad wsparcie).

Obecnie wciąż dobrą formą oszczędzania są fundusze obligacji (np. fundusz Skarbiec obligacji czy Generali korona obligacji). Ale jeżeli Dax nie pogłębi wsparcia i powstanie sygnał kupna, to okazja inwestycyjna nastąpi na rynkach akcyjnych (ciekawy fundusz inPZU sektora informatycznego).

Po ewentualnym sygnale kupna Dax powinny zyskiwać fundusze akcyjne spółek wzrostowych, które notowały ostatnio słabe wyniki (np. fundusz Skarbiec spółek wzrostowych).Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin