inPZU Akcje Sektora Informatycznego

22.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Dzisiaj przyglądniemy się funduszowi inwestycyjnemu: inPZU Akcje Sektora Informatycznego. Mam sporo ciekawych informacji na jego temat, do zapoznania się z którymi zapraszam.

Przede wszystkim należy wiedzieć, że fundusz inPZU Akcje Sektora Informatycznego nie jest funduszem inwestycyjnym akcji, który jest aktywnie zarządzany. Wręcz przeciwnie. Jest to fundusz pasywny, którego rolą jest dopasowanie się do zmian indeksu MSCI World Information Technology Net Total Return USD Index.

Indeksu MSCI World Information Technology Net Total Return USD Index jest stworzonym przez firmę MSCI wzorcem, w oparciu o które konstruowane są różne fundusze pasywne. Innymi słowy: MSCI odrabia pracę, dobierając aktywa do składu indeksu, firmy inwestycyjne zaś mogą z tego wzorca korzystać (i korzystają).

Jak dobre jest to dopasowanie, możemy zobaczyć po porównaniu zachowania naszego omawianego funduszu z ETFem (innym funduszem), który jest trackerem (naśladowcą) MSCI World Information Technology Net Total Return USD Index:

MSCI World Information Technology Net Total Return USD Index
MSCI World Information Technology Net Total Return USD Index

Nasz fundusz inPZU (fundusze inPZU) posiada zabezpieczenie walutowe, dlatego podczas inwestycji nie zwracamy uwagi na to, jak zmienia się relacja USD/PLN.  Skoro więc inPZU wykorzystuje zarządzanie ryzykiem walutowym, to zachowanie funduszu i benchmarku będą jak najbardziej zbliżone do siebie.

W co inwestuje inPZU Akcje Sektora Informatycznego?
W co inwestuje inPZU Akcje Sektora Informatycznego?

Teraz najciekawsze. Poniżej zobaczysz 65% składu MSCI World Information Technology Net Total Return USD Index. To dokładnie to, w co inwestuje fundusz inPZU Akcje Sektora Informatycznego:

Ciekawostka nr 1: Dwie pierwsze spółki, no dobra – trzy, łącznie z Nvidią, stanowią aż 15% udziału w SP500 (indeks SP500). Oznacza to, że inwestując w ten konkretny fundusz inPZU inwestujesz nie tylko w sektor nowych technologii. Inwestujesz również w główne motory napędowe SP500.

Ciekawostka nr 2: Najbardziej znany inwestor świata, posiadający spółkę Berkshire HathawayWarren Buffet, w swoim portfolio obecnie posiada spółkę Apple. Stanowi ona aż 51% jego wszystkich aktywów związanych z rynkiem akcji.

Poza tym, że fundusz inwestuje w największe spółki z SP500 i sektora technologii, to inwestuje również przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Zlokalizowane jest tam aż 89% wszystkich inwestycji.

Struktura inwestycji inPZU Akcje Sektora Informatycznego
Struktura inwestycji inPZU Akcje Sektora Informatycznego

 

Fundusz inPZU Akcje Sektora Informatycznego posiada stałą opłatę za zarządzanie w wysokości 0,5% rocznie (jest to niewielka opłata). Jego aktywa na dzień 31 sierpnia 2023 wyniosły zaledwie 17,73 mln zł. Zainteresowanie Polaków w inwestowanie w tym kierunku wydaje się na ten moment znikome, a szkoda, bowiem w portfolio zawierają się aktywa odpowiedzialne za technologiczną transformację świata.

Sektor ten regularnie zyskuje na wartości (podąża za wzrostem i wynikami). Szkoda jedynie, że powstał tak późno. Szansa jednak na to, aby na nim zarobić, jeszcze będzie (patrząc na prognozy wyników wymienionych wyżej spółek).

Notowania MSCI World Information Technology Net Total Return USD Index
Notowania MSCI World Information Technology Net Total Return USD Index

Autor Paweł Pagacz

W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin