Niezależność finansowa poprzez fundusze IKE – droga do miliona lub więcej

18.01.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

W 2012 roku rozpocząłem inwestycje w fundusze IKE, wpłacając na początek 10000 zł.  Wtedy mając optymistyczne założenia zakładałem, że dobre inwestycje mogą zapewnić emeryturę tylko od wpłacone kwoty początkowej. Czy jest więc możliwa niezależność finansowa poprzez fundusze IKE? Jak wygląda inwestycja po 12 latach?

Niezależność finansowa poprzez fundusze IKE

Na konto IKE co roku można dopłacać nowe środki. Wysokość limitu kwoty wpłat na indywidualne konto emerytalne w 2024 r. wynosi 23 472 zł. Limit wpłat co roku jest podwyższany – wysokość środków przekazywanych na IKE w 2023 roku wynosiła maksymalnie 20 805 zł, a w 2022 roku było to 17 766 zł. Jeżeli tylko masz wolne środki, to w mojej opinii warto wybrać inwestycje w IKE (ja tak robię).

Jakie są korzyści posiadania konta IKE?:

  1. Oszczędność na podatku od zysków kapitałowych – w przypadku wypłaty środków z IKE po ukończeniu 60. roku życia, nie trzeba płacić podatku od zysków kapitałowych, nawet jeśli inwestycja przyniosła zysk.
  2.  Możliwość odkładania dowolnej kwoty – na IKE można wpłacać dowolne kwoty, nawet jednorazowe (do rocznego limitu).
  3.  Elastyczność w zakresie wyboru inwestycji – środki zgromadzone na IKE można inwestować w różne instrumenty finansowe, np. w fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje, lokaty czy nieruchomości.
  4.  Możliwość dziedziczenia – w przypadku śmierci posiadacza IKE, zgromadzone środki mogą być wypłacone spadkobiercom bez konieczności płacenia podatku od spadków i darowizn.

Warto więc inwestować w IKE oraz co roku dopłacać nowe środki, jeżeli tylko mamy taką możliwość.

Modelowy portfel IKE w Funduszowe.pl

Rozpoczynając inwestycje w IKE przyjęliśmy metodologię, iż inwestujemy tylko początkową kwotę (10.000 zł.) i sprawdzamy, czy tylko dobre inwestycje pozwolą na osiągnięcie wysokiej emerytury. Celem (czy realnym to zobaczymy) było osiągnięcie w przeciągu 40 lat inwestycji miliona złotych.  Cel ambitny, który wymaga ciągłych zysków i dobrych inwestycji.

W 2023 roku na koncie IKE dorzucamy kolejne 19,88% zysku. Łącznie od początkowych 10.000 zł. zarobiliśmy 313%. Kwotowo jest to suma 41328 zł (od początkowej sumy, bez dopłat). Nasze IKE założyliśmy w mBanku i inwestujemy w fundusze Skarbca (Skarbiec małych i średnich spółek, Skarbiec akcja, Skarbiec obligacja). System naszych inwestycji to hossa/bessa, czyli uwzględnienie cyklicznych okresów na GPW. Czasami sprawa nie jest łatwa i nie zawsze udaje się bardzo dobrze nabyć fundusze. Cykl przesuwa się w jedną lub drugą stronę, na co wpływ mają np. nieprzewidywalne sytuacje (jak pandemia Covid19 czy wojna na Ukrainie).

Czy od początkowej kwoty 10.000 w IKE można osiągnąć dobrą emeryturę?

Niezależność finansowa na emeryturze to projekt nastawiony na długie lata (35-40 lat). Nasza metodologia zakłada zbadanie, czy inwestując tyko 10000 zł, możemy osiągnąć bardzo dobry wynik (w planach milion złotych lub więcej).  Pierwsza myśl jest taka, iż nie jest to możliwe lub jest to bardzo trudne, ale mamy też argumenty w postaci tzw. efektu kuli śnieżnej oraz dobre inwestycje w słabych latach na GPW.

Za naszym przyszłym sukcesem przemawia nasze coraz większe doświadczenie na rynku, które wraz z upływem lat powinno nam pozwolić jeszcze bardziej poprawić wyniki, jakie osiągamy. Faktem jest jednak to, że im dłużej inwestujemy, tym lepsze wyniki jesteśmy w stanie osiągnąć. Można pokazać przykład Warrena Buffeta, który wraz z każdym rokiem, zarabia coraz więcej – głównie dzięki procentowi składanemu.

Dlaczego wyniki konta IKE mogą się poprawić?

Za nami słaba dekada na GPW i trudno zakładać, że tak słaby trend może się powtórzyć. Tylko jedna silna hossa potrafi wynieść indeksy o 300-400% (jak w latach 2003-2007) i zakładam, że taka hossa prędzej czy później nastąpi (raczej prędzej). Obiektywnie od 2012 roku wystąpiły 3 spore bessy, indeks Wig przez 12 lat zarobił tylko ok. 100%:

Konto IKE a indeks Wig
Niezależność finansowa poprzez fundusze IKE

Trend był słaby, ale mimo wszystko udało się dzięki konwersjom osiągnąć 313%. Była hossa, w której tylko jeden fundusz (Skarbiec MISS) osiągnął wynik +96%.

Fundusze IKE w przyszłości

W kolejnych latach chcemy dalej dobrze inwestować w fundusze IKE. Będziemy inwestować w fundusze Skarbca i oprócz znanych funduszy (Obligacja, Akcja, Małych i średnich spółek) może wybierzemy również rynki globalne (Skarbiec rynków surowcowych, Skarbiec Emerging Markets, Skarbiec spółek wzrostowych). Długa droga przed nami, ale efekty zostaną osiągnięte. O własną emeryturę trzeba zadbać samemu, my pokazujemy jedną z dróg, która ma pozwolić zbudować niezależność finansową w przyszłości – poprzez inwestycje w fundusze IKE.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin