Skarbiec Małych i Średnich Spółek

05.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Skarbiec Małych i Średnich Spółek to subfundusz inwestycyjny otwarty zarządzany przez Skarbiec TFI. Fundusz inwestuje głównie w akcje polskich spółek, które są oceniane jako najlepiej rokujące pod kątem wzrostu. Fundusz stosuje elastyczną politykę rotacji akcji, o czym w dalszej części wpisu.

Skarbiec małych i średnich spółek

Skarbiec Małych I Średnich Spółek pozytywnie wyróżnia się na tle swojej grupy. Świadczą o tym zarówno jego wyniki, jak i liczne branżowe nagrody. Skarbiec Małych i Średnich Spółek zdobywał trzy razy z rzędu nagrody ALFA 2018, 2019 i 2020 roku w kategorii najlepszy fundusz akcji małych i średnich spółek. W 2021 roku Skarbiec Małych i Średnich Spółek został natomiast zdobywcą Złotego Portfela w kategorii najlepszy fundusz akcji polskich.

Elastyczność funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek

W Skarbiec małych i średnich spółek inwestujemy już od wielu lat, jest często w naszym portfelu podstawowym oraz portfelu IKE, gdzie notował bardzo dobre wyniki.  Inwestowaliśmy m.in. w czasie pandemii Covid19, gdzie po prawie 2 latach inwestycji fundusz osiągnął bardzo dobrą stopę zwrotu (ok. 96%) (opis funduszu).

To co zwraca uwagę to elastyczność w zarządzaniu funduszu. Kiedyś motorem napędowym był gaming (spółki CDR Project, Playway czy Ten Square games). W pewnym momencie martwiliśmy się o spółki gamingowe, bowiem widać było na nich dystrybucję akcji. Poza gamingiem fundusz inwestował m.in. w Budimex, Kęty, Autopartner czy Asbis. Uważaliśmy, że część gamingowa jest przewartościowana, natomiast pozostałe spółki są w miarę dobrze wyceniane i część z nich wypłaca dywidendy (np. grupa Kęty).

Dobór spółek

Po dłuższym czasie znów przyjrzeliśmy się aktywom funduszu Skarbiec MISS i jest nieźle. Portfel skoncentrowany, obejmuje ok. 30-40 spółek, przede wszystkim wchodzących w skład indeksów mWIG40 i sWIG80, ale są również spółki zagraniczne. Spółki działają w sektorach, gdzie potencjał wzrostu jest największy. Eksperci Skarbca TFI przy budowie portfela biorą pod uwagę 4 filary:

  • spółki innowacyjne o globalnym zasięgu sprzedaży,
  • liderzy w swoich sektorach,
  • ekspozycja na rosnącą siłę nabywczą polskiego konsumenta,
  • podmioty, mogące być celem przejęć.

Preferowane są spółki prywatne, ze względu na często bardziej efektywnie zarządzanie, jak również dłuższy staż menedżerów zarządzających. A więc w co obecnie inwestuje Skarbiec MISS? Zarządzający odrobili lekcję i nie ma już gamingu. Oto top 10 w portfelu Skarbiec małych i średnich spółek:

  • Intercars 7,1%
  • XTB S.A. 6,8%
  • CCC S.A. 6,0%
  • INPOST S.A. 5,5%
  • BENEFIT SYSTEMS S.A. 5,5%
  • EUROCASH S.A. 5,0%
  • BANK MILLENNIUM S.A. 4,8%
  • ALLEGRO.EU SOCIETE ANONYME 4,7%
  • MO-BRUK S.A. 4,2%
  • Cyber folks 3,7%

Jeżeli chcesz inwestować w fundusz, to musisz zwracać uwagę na trend indeksów (analiza Wig) oraz na skład portfela funduszy. Spółki w portfelu Skarbca są dobrze dobrane, większość z nich jest w trendzie wzrostowym. Jak wyglądają obecnie czołowe spółki?

Intercars

Inter Cars S.A. to polska spółka akcyjna, która jest największym dystrybutorem części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka została założona w 1990 roku i od tego czasu dynamicznie się rozwija:

Główna spółka funduszu Skarbiec małych i średnich spółek
Intercars

Trend wzrostowy trwa, bessa na ogólnym rynku była tylko korektą na CAR. Dodatkowo spółka co roku wypłaca dywidendę.

XTB

XTB S.A. to polska spółka akcyjna, która jest jednym z największych brokerów Forex i CFD na świecie. Spółka została założona w 2002 roku  i od tego czasu dynamicznie się rozwija. Trwa trend wzrostowy, była akumulacja (po pierwszej fali wzrostu) i nie było dystrybucji:

Główna spółka funduszu
XTB w portfelu Skarbiec małych i średnich spółek

A jak wygladają dywidendy w XTB?:

Dywidendy wspomagają wycenę Skarbiec małych i średnich spółek
Dywidendy wspomagają wycenę Skarbiec małych i średnich spółek

Jak widać, dobre wyniki Skarbca to nie tylko wzrost wyceny akcji, ale również dodawana do wyceny dywidenda (ostatnio 11,77%!).

CCC

CCC to sklepy obuwnicze. Zobaczmy jaka była ogromna akumulacja, utrzymywanie niskiej ceny i niedawno wybicie z formacji:

Spółka <yoastmark class=

Bardzo podobnie wyglądają kolejne główne spółki w portfelu Skarbca (jak np. Benefit).

Wykres funduszu Skarbiec Małych i Średnich Spółek

Wycena fundusz jest w trendzie wzrostowym, jest na rekordowym poziomie:

Wycena funduszu Skarbiec
Skarbiec MISS

Uwagę zwracają opory, po których pokonaniu fundusz mocno zyskiwał. Ten z Covid19 oraz ten obecny. Czy również teraz fundusz zaliczy taki wzrost?

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin