Powolne ożywienie, jak zachowają się fundusze akcyjne?

04.01.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Ostatnie odczyty wskaźników wyprzedzających pokazują stopniowe, powolne ożywienie. Jak zachowają się fundusze akcyjne?. Po paru miesiącach zwyżki wskaźniki typu PMI czy ICI dostały „zadyszki”. Co to oznacza dla rynku akcji?

Powolne ożywienie, jak zachowają się fundusze akcyjne?

Ostatni odczyt PMI dla Polski rozczarował – tylko 47,4 pkt. w grudniu wobec 48,7 pkt. w listopadzie. Oczekiwano 48,5 pkt.:

PMI dla Polski
Odczyt wskaźnika PMI

Mamy powolne ożywienie. Jak zachowają się fundusze akcyjne? Słaby początek roku na rynku akcji ma co najmniej 3 przyczyny:

  1. Słabe odczyty wskaźników.
  2. Silne wykupienie rynku i opory techniczne.
  3. Podaż akcji ze względów podatkowych.

Wskaźnik Menedżerów ds. Zakupów (PMI) dla polskiego przemysłu to miesięczny wskaźnik, który mierzy poziom aktywności w polskim przemyśle. Jest on obliczany na podstawie odpowiedzi menedżerów ds. zakupów na ankietę obejmującą takie kwestie jak nowe zamówienia, produkcja, zatrudnienie, ceny zakupów i ceny sprzedaży.

Wskaźnik BIEC ICI również spadł

Wskaźnik ICI (Income Cost Index), obrazujący relacje wybranych kategorii przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej do ponoszonych na tę działalność kosztów w styczniu 2024 roku niespodziewanie obniżył się. Nastąpiło to po blisko pół roku pozytywnych zmian, zwiastujących nadchodzące ożywienie:

Wskaźnik ICI BIEC
Wskaźnik ICI BIEC

Jak widać na załączonym wykresie, wskaźnik ICI w sporym stopniu pokrywa się z odczytami PMI.

Jak interpretować odczyty wskaźników PMI oraz BIEC?

W mojej opinii gospodarka stopniowa przechodzi z fazy spowolnienia do ożywienia gospodarczego. W przeciwieństwie do hossy Covid19 będzie to przejście stopniowe, a więc będą występować głębsze korekty na rynku akcyjnym (zobacz również, co powinieneś zrobić w 2024 roku).

Stopniowe przejście do ożywienia powoduje, że trend Wig20 nieco straci impet, natomiast hossa może potrwać nieco dłużej niż ta ostatnio (strategia na 2024 rok).

Jak działa gospodarka?

Gospodarka stopniowo przechodzi przez kolejne cykliczne fazy. Oznacza to, że po fazie spowolnienia stopniowo przechodzimy do ożywienia, a faza zwykle kończy się „boomem”. Fazę ożywienia będzie w 2024 roku wspomagać konsumcja (podwyżki płac w budżetówce, podwyżki płacy minimalnej). Więcej kapitału to większe szanse na trwałe ożywienie. W dalszej części roku ruszą inwestycje (pieniądze z KPO).

W mojej opinii ostatnie odczyty PMI oraz ICI są więc korektami w trendzie ożywienia gospodarczego. Droga wskaźników od schłodzenia do przegrzania, pokryje się z hossą na rynkach akcyjnych. W obecnej fazie korekty można jeszcze wykorzystywać do zakupów na rynku akcyjnym.

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin