Który fundusz obligacji wybrać?

18.04.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Który fundusz obligacji wybrać? W hossie rynku obligacji wybieramy silne fundusze o stałym oprocentowaniu, które osiągają bardzo dobre wyniki. W korekcie lub bessie obligacji, lepiej wybrać fundusze obligacji krótkoterminowych – są bezpieczniejsze.

Który fundusz obligacji wybrać?

W ostatnich miesiącach  indeks TBSP  wyraźnie utknął w miejscu, a ostatnio nawet wyłamał swoje wsparcie:

Który fundusz obligacji wybrać?
Indeks TBSP

Technicznie zaczyna wyglądać to słabo – jeżeli indeks nie powróci nad wyłamane wsparcie, to korekta może się wydłużyć do kilku miesięcy. Obligacje o stałym oprocentowaniu cechują się wyraźnie wyższą zmiennością, dlatego w pewnych okresach mogą przynosić nawet straty. Czy tak będzie tym razem?

Zagrożenie jest widoczne na wykresie TBSP, ale także fundamenty nie są już tak dobre dla obligacji. Kiedy zarabiają fundusze obligacji? Gdy spada inflacja i RPP planuje obniżenie stóp procentowych. Obecnie mamy czas, w którym może wystąpić korekta odczytów inflacyjnych. W takich warunkach RPP nie obniży stóp procentowych – także dlatego, że od wyborów jest pod większą presją (kontrolą).

Które fundusze są bezpieczniejsze?

Wymienione zagrożenia mogą wpłynąć na fundusze obligacji, szczególnie te długoterminowe. Obligacje krótkoterminowe są stabilniejsze, o ich wynikach decyduje przede wszystkim bieżące oprocentowanie. Dopóki stopy procentowe nie zostaną znacząco obniżone, papiery tego typu powinny przynosić dość stabilne wyniki. W hossie lepiej więc wybierać fundusze obligacji długoterminowych, natomiast  w bessie obligacji papiery krótkoterminowe. Oto przykładowe wyniki funduszy Skarbiec – obligacji oraz obligacji krótkoterminowych:

Który fundusz obligacji wybrać?
Który fundusz obligacji wybrać?

Fundusz Skarbiec obligacji krótkoterminowych stabilnie rośnie, natomiast Skarbiec Obligacji zaczyna tracić na wartości. Ten trend może jeszcze potrwać.

Taki sam trend jest widoczny na funduszach obligacji Generali:

Fundusze obligacji Generali
Fundusze obligacji Generali

Różnica w wynikach ostatnich 3-miesięcy wynosi ponad 3%. Jak widać ma znaczenie, które fundusze obligacji wybieramy.

W długim terminie w hossie to obligacje oparte na indeksie TBSP lepiej zarabiają i tak było w 2023 roku. Od początku 2024 roku sytuacja się zmienia i przewagę uzyskują obligacje krótkoterminowe. Czy to długi trend? Wydaje mi się, że odbicie inflacji jest korektą, a końcem roku FED oraz RPP mogą obniżać stopy procentowe. W pewnym momencie indeks TBSP powinien więc znów uzyskać przewagę.

Zobacz także –  ranking funduszy obligacji

 

Autor Michał Giel

Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję spradzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin