Kiedy inwestować w akcje (fundusze akcji), by systematycznie zarabiać

31.05.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Wiele jest dobrych pomysłów na to, jak zarabiać na giełdzie. Trzeba jednak dokładnie wiedzieć i rozumieć, co się robi, by z inwestowania na giełdzie uczynić długoterminowy, systematyczny dochód. Zarobić od czasu do czasu może każdy, natomiast dużo trudniej jest utrzymać stały, dobry poziom w dłuższym terminie.

Jak inwestować w akcje i fundusze akcyjne, by systematycznie zarabiać?

Inwestor długoterminowy może rozpocząć analizę od cyklu – inwestować powinniśmy we wzrostowej fazie cyklu Kitchina. Ten cykl jest obecny od początku istnienia GPW, dlatego powinien być brany pod uwagę przy podejmowania decyzji inwestycyjnych. Najprościej będzie przejść do wykresu Wig20 z zaznaczonym cyklem:

Analiza WIG20
Indeks WIG20

Mniej więcej co 3,5 roku tworzą się ważne minima na indeksie Wig20, więc teoretycznie co 3,5 roku powinniśmy podejmować decyzję o inwestycji w fundusze akcyjne. Mamy więc minima z 2009, 2012, 2016, 2020 i prawdopodobny dołek wtórny w drugiej połowie 2023 roku. Obecny czas jest trochę specyficzny, bowiem pandemia Covid19 przesunęła sztucznie minimum cyklu na marzec 2020 roku, więc mamy pewien precedens.

Ostatni cykl wzrostowy był jednak wyznaczony bezbłędnie, jako czas mniej więcej od początku Covid19 do jesieni 2021. Obecna bessa jest niestandardowa, ale dołek wtórny (który zakończy cykl) wciąż jest możliwy.

Analiza techniczna oraz wskaźnik RSI pomagają w ocenie schyłkowej fazy cyklu

Mowa o technicznych wykresach, które pomagają identyfikować skrajne momenty – szczyty hossy oraz minima bessy w oczekiwanej fazie końca cyklu. Jak to wygląda w praktyce?

sWig80 hossa i koniec cyklu

Analiza sWIG80
Indeks sWIG80

Ostatnia fala hossy bardzo często tworzy dywergencje na wskaźniku RSI. Taka dywergencja jest sygnałem, że trend słabnie i zbliża się przesilenie. Jeżeli zobaczymy więc falę wtórną w momencie, gdy spodziewamy się schyłkowej fazy cyklu, to mamy znak, iż zmiana na rynkach jest bardzo prawdopodobna.

Wskaźnik CLI OECD

Composite Leading Indicator jest wskaźnikiem przygotowywanym przez OECD. Ma on służyć do wczesnego wskazywania punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju. W przeszłości bywało tak, iż wskaźnik o kilka miesięcy wyprzedzał trend na rynkach akcji.  Tak było m.in. w 2021 roku, gdzie indeks kilka miesięcy wcześniej ostrzegał przed nadchodzącą bessą na rynku akcji:

Wykres wskaźnik CLI OECD

CLI OECD
CLI OECD

Link do strony OECD: https://stats.oecd.org/Index.aspx?DataSetCode=MEI_CLI

Obecnie wskaźnik dopiero próbuje zmienić trend. Jak to interpretować?

  1. Obecne wzrosty w USA są korektą i do jesieni zobaczymy nowe minima.
  2. Indeksy bardzo szybko zakończyły spadkową fazę cyklu

Banki centralne kreują trend indeksów giełdowych

Banki centralne są kluczowe dla rynków finansowych. Od wielu lat czas hossy oraz bessy jest powiązany z polityką pieniężną. Obecnie FED redukuje swój bilans, co negatywnie wpływa na rynek akcji.

Bilans FED

Bilans FED
Bilans FED

Zwiększenie bilansu z wiosny 2023 roku miało związek z kłopotami banków w USA. Obecnie FED wraca do redukcji i być może czeka nas kolejna podwyżka stóp procentowych. Tak silna redukcja jest bezprecedensowa, więc trudno w tym momencie wyrokować w jak dużym stopniu wpłynie to na giełdy oraz gospodarkę. Stara zasada mówi – „nie graj przeciwko bankom centralnym”. Bilans redukuje również EBC, więc pozytywny wpływ na naszą giełdę w ostatnim miesiącach miał tylko impuls z Chin – tzw. chiński impuls kredytowy.

Chiński impuls kredytowy

Polityka FED oraz EBC  obecnie na pewno nie pomaga rynkowi akcji, lecz pomimo tego giełdy notują dość solidne odbicie. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na tzw. chiński impuls kredytowy, który mógł pozytywnie wpływać na wyceny akcji GPW:

Chiński impuls kredytowy
Chiński impuls kredytowy

W ostatnich latach wzrost impulsu kredytowego w Chinach przekładał się na późniejszy wzrost GPW (roczne przesunięcie). Obecnie wydaje się, iż indeks Wig20 znajduje się w fazie wykończenia wzrostu, który jest skorelowany ze wzrostem impulsu z przełomu 2021 oraz 2022 roku. Po lecie 2022 roku nastąpił spadek indeksu, więc teoretycznie w drugiej połowie roku powinniśmy oczekiwać korekty na GPW, która zniesie co najmniej 50% wzrostów.

Wskaźniki wyprzedzające PMI, Chicago ISM

Fundusze akcji warto kupować, gdy wskaźniki są nisko i szykują się do wzrostu. Jeżeli Polski PMI schodzi poniżej wartości 40, to jest to okazja do długoterminowych zakupów funduszy akcyjnych. Warto zwrócić uwagę na indeks Chicago ISM, który dość dobrze koreluje z GPW. Odbicie wskaźnika pokrywa się ze wzrostami naszych indeksów:

Chicago ISM
Indeks Chicago ISM

Minimum wskaźnika wypadło dokładnie jesienią 2022 roku, ale ostatni odczyt znów rozczarował. Można mieć obawy, iż restrykcyjna polityka FED wydłuży spowolnienie lub nawet recesję w gospodarce w USA do początku 2024 roku. Kluczowe wydają się w tym względnie „wakacyjne” odczyty wskaźnika.

Gwarancji zysku nie ma, ale zwiększamy swoje szanse na zyski

Te wszystkie elementy nie gwarantują idealnych decyzji inwestycyjnych, lecz znacząco zwiększają nasze szanse na dobre inwestowanie w akcje oraz fundusze akcyjne.  Nasze kupno nie będzie idealne, nikt też nie wykorzysta 100% hossy. Dobrze jednak będzie, gdy na rynku akcyjnym będziemy obecnie w schyłkowej fazie bessy lub w pierwszej fazie hossy. Fundusze akcyjne dobrze natomiast sprzedać w momencie, gdy faza wzrostowa zbliża się do końca. Niekoniecznie musisz czekać na szczyt.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin