Wskaźniki BIEC

05.07.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Wskaźnik ICI (Income Cost Index) Instytutu BIEC, obrazuje relacje wybranych kategorii przychodów do kosztów, a tym samym obrazuje aktywność gospodarki, a dzięki temu wskaźnik ma właściwości wyprzedzające w stosunku do PKB.

Wskaźniki BIEC wyprzedzają trendy gospodarcze

Wykres wskaźnika ICI oraz PKB za ostatnie lata wygląda tak:

Wykres wskaźnika ICI oraz PKB
Wykres wskaźnika ICI oraz PKB

Wskaźnik ICI rzeczywiście wyprzedza publikowane wartości PKB, ale jego cykliczne szczyty oraz minima często wyprzedzają trend na giełdzie.

Wskaźniki BIEC a giełdowy trend

Szczyty wskaźnika ICI tworzyły się zwykle kilka miesięcy przed szczytem na rynku akcji. Z tej perspektywy wskaźnik jest bardzo pomocny dla inwestorów giełdowych – wraz z wejściem wskaźnika w trend spadkowy możemy oczekiwać tworzenia się szczytu na rynku akcji. Szczyty na wskaźniku sygnalizowały sporo wcześniej bessę lat 2008-2009, 2011 roku, słabszy trend po 2013 roku. Szczyt powstał również końcem 2017 roku oraz początkiem 2021 roku.

A minima? Te z jesieni 2008 mogły zachęcić do kupna akcji przed hossą lat 2009-2011. Kolejne minima również poprzedzały większe lub mniejsze fale wzrostowe na GPW.

Obecnie pojawił się kłopot, bowiem po chwilowym odbiciu indeks ICI znów pogłębił minima. Czy to chwilowe odbicie można próbować łączyć z odbiciem na GPW? Czy może korelacja przestała działać? Na te pytania znajdziemy odpowiedź w kolejnych miesiącach. W każdym razie wskazania indeksu ICI nie zachęcają obecnie do inwestycji na rynku akcji. Tendencja spadkowa  utrzymuje się od początku roku – co więcej – są to wartości zbliżone do okresu recesji covidowej z wiosny 2020 roku. Według autorów wskaźnika – „Im dłużej gospodarka pozostaje w okolicach dołka stagnacyjnego, tym trudniej będzie się jej z niego wydostać”.

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury

Instytut BIEC publikuje również inne wskaźniki, w tym – Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury. Wskaźnik informuje z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce. Wykres wskaźnika trochę przypomina wieloletni wykres indeksu WIG. Czerwone linie na wykresie to szczyty indeksu Wig – jak widać następowały zaraz po szczycie na wskaźniku (WWK) BIEC:

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury

Po odbiciu z jesieni 2022 wskaźnik w ostatnich miesiącach zanotował korektę. Według autorów raportu -„Potwierdza to tezę o utknięciu gospodarki w okolicach bardzo niskiego tempa wzrostu. Jak na razie nie pojawiają się impulsy, które trwale mogłyby ją wyrwać z tego stanu”.

Kiedy kupować fundusze akcyjne

Wydaje się, że optymalnym momentem na kupno funduszy akcyjnych jest wejście dwóch opisanych wskaźników w trwały trend wzrostowy. Obecnie ICI notoje nowe minima, a WWK korektę po wzroście rozpoczętym jesienią 2022 roku. Jeżeli obecnie próbować wyciągać jakiś wnioski na podstawie zachowania wskaźników, to indeks Wig20 powinien do końca roku wykonać znaczną korektę trwających wzrostów. W kolejnych miesiącach wskaźniki powinny zasygnalizować trend indeksów akcyjnych na rok 2024.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin