Wiesz więcej: PKO Akcji Polskich Plus

16.05.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
PKO Akcji Polskich Plus

Dzisiaj zapraszam do analizy funduszu inwestycyjnego PKO Akcji Polskich Plus. Zobaczymy, czy warto oszczędzać pieniądze (inwestować) w fundusz PKO Akcji Polskich Plus. Sprawdzimy, jak fundusz inwestycyjny PKO radzi sobie na tle rynku oraz w co inwestuje (i jaki z tego wynika potencjał do zarobku). Poznaj moją opinię na temat funduszu inwestycyjnego PKO Akcji Polskich Plus.

Fundusz inwestycyjny PKO Akcji Polskich Plus

Z karty funduszu inwestycyjnego PKO Akcji Polskich Plus dowiadujemy się, iż:

  • 80% środków inwestowane jest w indeks WIG,
  • 10% środków fundusz inwestuje w indeks MSCI World USD
  • 10% kierowane jest na WIBID

Zanim przejdę do indeksu WIG, wyjaśnię szybko, czym jest MSCI World USD oraz WIBID:

Utworzony pięć dekad temu przez Morgan Stanley Capital International indeks MSCI World stał się jednym z najbardziej znanych na świecie wskaźników giełdowych. Zbudowany jest z akcji ok. 1500 spółek notowanych na 23 rynkach rozwiniętych. Indeks pokrywa około 85 proc. kapitalizacji rynkowej (akcje w wolnym obiegu) każdego z tych krajów. Na koniec września 2022 r. kapitalizacja MSCI World (suma cen wszystkich akcji) przekraczała aż 45 bln dolarów.Analizy.pl

Ponieważ 70% udział w tym indeksie mają Stany Zjednoczone, znajdziemy w tym indeksie takie akcje, jak Apple, Microsoft czy Alphabet. Jednak to nie jest tak, że fundusz inwestycyjny PKO Akcji Polskich Plus inwestuje w ok. 1500 spółek z tego tytułu. Odbywa się to na zasadzie kupna jednostek uczestnictwa innego emitenta, który replikuje ten indeks w ramach własnych inwestycji. Innymi słowy – fundusz inwestycyjny kupuje jednostki uczestnictwa innego funduszu inwestycyjnego.

WIBID zaś, to nic innego procent uzyskiwany od innego banku za pożyczenie im własnych pieniędzy. Innymi słowy – PKO pożycza pieniądze innemu bankowi, ten zaś płaci oprocentowanie za pobrany depozyt.

Fundusz inwestycyjny PKO Akcji Polskich Plus nie naśladuje indeksu WIG dokładnie

Szerzej należy omówić stwierdzenie, iż 80% środków funduszu PKO Akcji Polskich Plus inwestowane jest w WIG. O ile w przypadku MSCI World oraz WIBID możemy mówić o naśladowaniu benchmarku (fundusz zarabia 1:1, bez własnej inwencji twórczej), tak w przypadku indeksu WIG nie możemy mówić o naśladowaniu benchmarku. Inwestycje funduszu różnią się w udziale poszczególnych spółek, co ma negatywny wpływ na notowania funduszu.

Zobaczmy w pierwszej kolejności 10 spółek z indeksu WIG o największej kapitalizacji według serwisu giełdowego GPWBenchmark.pl

indeks WIG (benchmark)
Indeks WIG (benchmark)

Skoro już to mamy, to porównajmy procentowy udział spółek, które podaje karta funduszu inwestycyjnego PKO Akcji Polskich Plus:

PKO AKCJI POLSKICH PLUS - skład
PKO AKCJI POLSKICH PLUS – Lista spółek, w które inwestuje fundusz inwestycyjny PKO

Z powyższego wynika, że fundusz inwestycyjny PKO Akcji Polskich Plus zredukował posiadanie największych pozycji w indeksie WIG na rzecz (prawdopodobnie) bardziej równomiernego rozłożenia kapitału pomiędzy spółki wchodzące w skład tego indeksu.

To sprawia, iż fundusz inwestycyjny PKO ma problem z osiągnięciem lepszych wyników od samego indeksu WIG:

PKO Akcji Polskich Plus - porównanie z WIG
PKO Akcji Polskich Plus – porównanie z WIG (pobrane z serwisu Analizy.pl)

Czy warto inwestować w fundusz PKO Akcji Polskich Plus

Jest to moja całkowicie subiektywna opinia. Po wybuchu pandemii mamy do czynienia z hossą na rynku, poprzedzoną silniejszą korektą od końca 2022 roku. To właśnie ta hossa sprawia, iż możliwe jest zarabianie na szerokim rynku spółek, a to właśnie w nie inwestuje ten fundusz inwestycyjny PKO Akcji Polskich Plus.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę notowania funduszu PKO Akcji Polskich Plus od początku jego istnienia, zobaczymy całkowicie inną stopę zwrotu, dużo gorszą:

Stopa zwrotu PKO Akcji Plus
Stopa zwrotu PKO Akcji Plus (serwis Analizy.pl)

Wynika ona z tego, że na Giełdzie Papierów Wartościowych inwestuje się w fundusze inwestycyjne akcji tylko wtedy, kiedy można na nich zarobić (w okresie hossy, która zwykle nie trwa długo). Przygotowaliśmy dla Czytelników artykuł, kiedy inwestować w fundusze akcji.

Fundusz PKO Akcji Polskich Plus odstaje od Benchmarku, jednak zmiana w krótkim terminie nie jest szczególnie bolesna dla inwestorów. Warto więc inwestować w fundusz, jednak tylko i wyłącznie w okresach, które sprzyjają naszemu rynkowi.

Fakt, że fundusz inwestuje 20% środków niezależnie od zachowania indeksu WIG, nie uchroni notowań przed spadkiem w razie wystąpienia bessy. Wystarczy spojrzeć na lata 2011, 2015, 2018-2020 czy 2022-2023.

Większość szczegółowych informacji na temat funduszu PKO Akcji Polskich Plus, znajdziesz na stronie PKO TFI.


Hej! Fajnie, że doczytałeś do końca. Jeżeli artykuł Ci się spodobał, skocz na stronę główną, zostaw swój e-mail i odbierz prezenty. Rozdajemy je za darmo.


Autor Paweł Pagacz

W swojej interakcji z rynkiem stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Analizuję zarówno poszczególne spółki giełdowe, jak i całe indeksy, które w końcu składają się z akcji. To też moja droga do wyboru najlepszych funduszy inwestycyjnych. Możesz się ze mną skontaktować, używając adresu e-mail.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin