Dzisiaj zapraszam do analizy funduszu inwestycyjnego PKO Akcji Polskich Plus. Zobaczymy, czy warto oszczędzać pieniądze (inwestować) w fundusz PKO Akcji Polskich Plus. Sprawdzimy, jak fundusz inwestycyjny PKO radzi sobie na tle rynku oraz w co inwestuje (i jaki z tego wynika potencjał do zarobku). Poznaj moją opinię na temat funduszu inwestycyjnego PKO Akcji Polskich Plus.
Fundusz inwestycyjny PKO Akcji Polskich Plus
Z karty funduszu inwestycyjnego PKO Akcji Polskich Plus, należącego do PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, dowiadujemy się, iż:
- 80% środków inwestowane jest w indeks WIG,
- 10% środków fundusz inwestuje w indeks MSCI World USD
- 10% kierowane jest na WIBID
Zanim przejdę do indeksu WIG, wyjaśnię szybko, czym jest MSCI World USD oraz WIBID:
Ponieważ 70% udział w tym indeksie mają Stany Zjednoczone, znajdziemy w tym indeksie takie akcje, jak Apple, Microsoft czy Alphabet. Jednak to nie jest tak, że fundusz inwestycyjny PKO Akcji Polskich Plus inwestuje w ok. 1500 spółek z tego tytułu. Odbywa się to na zasadzie kupna jednostek uczestnictwa innego emitenta, który replikuje ten indeks w ramach własnych inwestycji. Innymi słowy – fundusz inwestycyjny kupuje jednostki uczestnictwa innego funduszu inwestycyjnego.
WIBID zaś, to nic innego procent uzyskiwany od innego banku za pożyczenie im własnych pieniędzy. Innymi słowy – PKO pożycza pieniądze innemu bankowi, ten zaś płaci oprocentowanie za pobrany depozyt.
Fundusz inwestycyjny PKO Akcji Polskich Plus nie naśladuje indeksu WIG dokładnie
Szerzej należy omówić stwierdzenie, iż 80% środków funduszu PKO Akcji Polskich Plus inwestowane jest w WIG. O ile w przypadku MSCI World oraz WIBID możemy mówić o naśladowaniu benchmarku (fundusz zarabia 1:1, bez własnej inwencji twórczej), tak w przypadku indeksu WIG nie możemy mówić o naśladowaniu benchmarku. Inwestycje funduszu różnią się w udziale poszczególnych spółek, co ma negatywny wpływ na notowania funduszu.
Zobaczmy w pierwszej kolejności 10 spółek z indeksu WIG o największej kapitalizacji według serwisu giełdowego GPWBenchmark.pl
Skoro już to mamy, to porównajmy procentowy udział spółek, które podaje karta funduszu inwestycyjnego PKO Akcji Polskich Plus:
Z powyższego wynika, że fundusz inwestycyjny PKO Akcji Polskich Plus zredukował posiadanie największych pozycji w indeksie WIG na rzecz (prawdopodobnie) bardziej równomiernego rozłożenia kapitału pomiędzy spółki wchodzące w skład tego indeksu.
To sprawia, iż fundusz inwestycyjny PKO ma problem z osiągnięciem lepszych wyników od samego indeksu WIG:
Czy warto inwestować w fundusz PKO Akcji Polskich Plus
Jest to moja całkowicie subiektywna opinia. Po wybuchu pandemii mamy do czynienia z hossą na rynku, poprzedzoną silniejszą korektą od końca 2022 roku. To właśnie ta hossa sprawia, iż możliwe jest zarabianie na szerokim rynku spółek, a to właśnie w nie inwestuje ten fundusz inwestycyjny PKO Akcji Polskich Plus.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę notowania funduszu PKO Akcji Polskich Plus od początku jego istnienia, zobaczymy całkowicie inną stopę zwrotu, dużo gorszą:
Wynika ona z tego, że na Giełdzie Papierów Wartościowych inwestuje się w fundusze inwestycyjne akcji tylko wtedy, kiedy można na nich zarobić (w okresie hossy, która zwykle nie trwa długo). Przygotowaliśmy dla Czytelników artykuł, kiedy inwestować w fundusze akcji.
Fundusz PKO Akcji Polskich Plus odstaje od Benchmarku, jednak zmiana w krótkim terminie nie jest szczególnie bolesna dla inwestorów. Warto więc inwestować w fundusz, jednak tylko i wyłącznie w okresach, które sprzyjają naszemu rynkowi.
Zobacz fundusze PKO TFI, które opisaliśmy dla Ciebie. Być może znajdziesz lepszy fundusz inwestycyjny od PKO Akcji Plus.
Fakt, że fundusz inwestuje 20% środków niezależnie od zachowania indeksu WIG, nie uchroni notowań przed spadkiem w razie wystąpienia bessy. Wystarczy spojrzeć na lata 2011, 2015, 2018-2020 czy 2022-2023.
Większość szczegółowych informacji na temat funduszu PKO Akcji Polskich Plus, znajdziesz na stronie PKO TFI.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.