Goldman Sachs Dywidendowy Rynków Wschodzących

19.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Siła którą pokazał nasz rynek od października 2022 roku sygnalizuje, iż ogół rynków wschodzących może wejść niebawem w okres hossy. W kolejnych miesiącach może nastąpić sygnał kupna, a ciekawym funduszem do rozważenia będzie Goldman Sachs Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących.

O funduszu Goldman Sachs dywidendowy rynków wschodzących

Fundusz inwestuje w akcje spółek notowanych na giełdach rynków wschodzących, które charakteryzują się atrakcyjnym poziomem wypłacanych dywidend.

Porównanie Goldmana i funduszu Skarbca:

Goldman Sachs dywidendowy rynków wschodzących
Goldman Sachs dywidendowy rynków wschodzących

Dywidendy będą miały znaczenie w długim terminie, bowiem fundusz regularnie je wypłaca. Zdarza się, że dywidenda wynosi ponad 4,0% a jeżeli fundusz kupimy tanio, to stopa dywidendy będzie jeszcze lepsza.

Dywidenda robi więc dużą różnicę, co widać w notowaniach. Widoczny przykład to porównanie dwóch funduszy rynków wschodzących – fundusz Goldman oraz Skarbca (zobacz analizę Skarbiec Emerging Markets) – jak widać różnica w wycenie jednostki wynosi nawet 9% tylko za ostatni rok!

Gdzie dokładnie inwestuje fundusz Goldmana?

Z prospektu wynika, iż fundusz inwestuje głównie z spółki dywidendowe w Ameryce Łacińskiej (włączając Karaiby), Azji (z wyłączeniem Japonii), Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.

W czasie światowego ożywienia rynki te radzą sobie zwykle bardzo dobrze.

A jak wygląda sytuacja techniczna wyceny jednostek?

Wykres funduszu Goldman dywidendowy rynków wschodzących

Goldman Sachs dywidendowy rynków wschodzących
Goldman Sachs dywidendowy rynków wschodzących

Końcem 2022 roku nastąpiło odbicie i to właściwie był jedyny okres wzrostowy od 2021 roku. Od początku 2023 roku na wycenie widać trójkąt, więc warto zaczekać na jego rozwiązanie. Sygnałem hossy będzie dopiero wybicie górnej linii trójkąta i wtedy warto będzie zakupić fundusz rynków wschodzących pod nową hossę.

Warto również rozważyć wariant B, bowiem rynki wschodzące w całym 2022 roku nie pokazały siły. Wariant B zakłada wyłamanie z trójkąta dołem i falę wtórną.

Wykres indeksu Emerging Markets

Indeks rynków wschodzących
Indeks rynków wschodzących

Linię oporu zaznaczyłem również na wykresie zbiorczego indeksu rynków wschodzących. Z kupnem funduszu wstrzymałbym się do momentu pokazania siły, czyli wybicia czerwonej linii oporu. Takie wybicie byłoby
sygnałem kupna już pod nowy cykl wzrostowy.

Gdzie kupić w razie spadków?

Indeks rynków wschodzących
Indeks rynków wschodzących

Jeżeli jednak jesienią korekta zostanie wydłużona na światowych rynkach, akcyjnych, to zbiorczy indeks Emerging Markets wykona falę wtórną. W tym wariancie planuję kupno funduszu w pobliżu historycznej linii
trendu, indeks mógłby wykonać podwójne dno jak na przełomie 2008/2009 roku. Ważne minima wypadają na indeksie mniej więcej co 7 lat, to podwójny cykl Kitchina na rynkach wschodzących. Mamy więc minima 2009 oraz 2016, czekamy na minimum roku 2023.

Sygnał zakupu funduszu zostanie wysłany do abonentów portalu Funduszowe.plZapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin