Rynki wschodzące i inwestowanie

19.06.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Kolejne lata na rynkach akcyjnych powinny należeć do rynków wschodzących, do których zalicza się również nasz rynek akcji. Jeżeli chcesz dywersyfikować swój portfel akcyjny, to dobrym pomysłem jest właśnie segment Emerging Markets. Kiedy kupić fundusz rynków wschodzących i jaki wybrać?

Kiedy inwestować w rynki wschodzące?

Cykl na rynkach wschodzących

Indeks rynków wschodzących
Indeks rynków wschodzących

Na pierwszym wykresie zaznaczyłem cykl Kitchina na rynkach wschodzących. jak widać ważne minima tworzą się mniej więcej co 7 lat, a więc mamy dołki w 2002, 2009, 2016 oraz czekamy na dołek w 2023 roku. Na wykresie widać też mniejszy cykl, który tworzył minima m.in. w 2012 oraz w 2020 roku.

Kiedy dołki i szczyty Emerging Markets?

Jeżeli zbiorczy indeks rynków wschodzących dalej będzie respektował swój cykl, to ważne minimum wypadnie za kilka miesięcy, a hossa potrwa do 2025 roku. Kolejne – tym razem mniej ważne minimum wypadnie w roku 2026.

Linia hossy na Emerging Markets

Analiza EEM US (rynki wschodzące)
Analiza EEM US (rynki wschodzące)

Na kolejnym wykresie widać okienka podwójnego cyklu Kitchina. Okienka te testują historyczną linię trendu rynków wschodzących. Przypadek Covid19 był szczególny – wydaje się, iż rynek przereagował testując linię trendu.

Kiedy kupić fundusze rynków wschodzących?

Jeżeli chcesz kupić fundusz rynków wschodzących, to zaczekaj na test historycznej linii trendu oraz duży wolumen, który będzie charakterystyczny dla dołka i kup fundusze.

Jeżeli analizować bessę pod względem fal Elliotta, to obecne odbicie wpisuje się w falę 4. Fala 5 powinna już mieć cechy wtórne, powinien też pojawić się większy wolumen. Fala 5 powinna być słabsza i krótsza od fali 3, być może zasięg i czas spadku będzie zbliżony do fali 1.

Fala 4 na rynkach wschodzących

Rynki wschodzące - analiza fal Elliotta
Rynki wschodzące – analiza fal Elliotta

inPZU akcji rynków wschodzących, Skarbiec – Emerging Markets Opportunities

Jest kilka funduszy inwestycyjnych wartych uwagi w segmencie rynków wschodzących. Można wybrać fundusz pasywny inPZU akcji rynków wschodzących, który ma niskie opłaty i w pełni odwzorowuje zachowanie indeksu emerging markets.

inPZU akcji rynków wschodzących
inPZU akcji rynków wschodzących

Można również wybrać fundusz Skarbiec Emerging Markets Opportunities.

Analiza w formie video:Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin