Prognozy dolara

10.07.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Od dawna mówi się, że dolar jest najważniejszą składową systemu finansowego. Większość aktywów czy chcemy czy nie, jest z dolarem powiązana. Przykład z ostatnich miesięcy – odbicie na GPW, które obserwowaliśmy od jesieni 2022, jest skorelowane ze spadkową fazą dolara.

Jaki więc będzie kurs dolara w kolejnych latach?

Zastanówmy się w jakich warunkach dolar traci na wartości?

Stopa FED

Stopa procentowa FED
Stopa procentowa FED

 

Są dwie kluczowe zmienne dla dolara

Pierwsza to stopy procentowe w strefie Euro v USA oraz inflacja w strefie euro v USA. Wyższe stopy oraz niższa inflacja preferuję dolara lub euro. W ostatnich latach to FED prowadził bardziej agresywną politykę pieniężną, dlatego dolar zyskiwał na wartości. Aktualnie sytuacja się zmieniła – EBC również podnosi stopy procentowe i ta sytuacja wpływa na wycenę euro.

Globalny cykl a dolar

Ale jest jeszcze ważniejszy czynnik – Globalna faza cyklu koniunkturalnego. Gdy światowa gospodarka rośnie, to kapitał ucieka od dolara i kieruje się do bardziej ryzykownych rynków oraz aktywów. Jest też faza druga – gdy globalna gospodarka jest w fazie spowolnienia/recesji, kapitał kieruje się w stronę dolara. Innymi słowy – w czasie spowolnienia kapitał jest wycofywany z wszelkich ryzykownych rynków i kieruje się w stronę dolara oraz obligacji amerykańskich.

Ostatnie okresy spowolnienia to lata 2014-16, 2018-2020, 2021-2022.

Indeks dolara:

Indeks dolara
Indeks dolara

Daty spowolnienia w światowej gospodarce pokrywają się ze wzrostem dolara. Dolar rośnie dokładnie wtedy, gdy światowa gospodarka jest w fazie spowolnienia gospodarczego.

Kiedy dolar zyskuje?

Jeżeli więc wysokie stopy procentowe przełożą się na spowolnienie lub recesję, to dolar jeszcze raz przejściowo zyska na wartości. Ten okres wzrostu można szacować na lato 2023 do pierwszego kwartału 2024.

Indeks Chicago PMI

Indeks Chicago PMI
Indeks Chicago PMI

Warto obserwować wskaźniki wyprzedzające, jak np. Chicago PMI. Jeżeli po chwilowym odbiciu wskaźnik skieruje się na nowe minima, to dolar może przejściowo zyskać na wartości.

Od roku 2024 globalna gospodarka ma wejść na ścieżkę wzrostu, dlatego dolar będzie tracić na wartości.

Indeks dolara:

Indeks dolara
Indeks dolara

W latach wzrostu światowej gospodarki dolar jest w fazie deprecjacji, jak w latach 2002-2009. Obecnie znów zbliża się czas kilku lat, w którym dolar będzie tracił na wartości. Wydaje się, że druga połowa 2023 roku jest ostatnim możliwym czasem przejściowego wzrostu dolara, który potem skieruje się w stronę 3 zł.

Para dolar-złoty:

Analiza USDPLN
Analiza USDPLN

Fale Elliota na dolar-złoty

Ostatni wykres przedstawia Fale Elliotta na parze dolar-złoty. W mojej opinii wzrost dolara z ostatnich lat był falą B, więc teraz czas na spadkową falę C. Dolara warto kupić dopiero za kilka lat, bliżej poziomu 3 zł, gdy światowa gospodarka będzie w fazie przegrzania, po paru latach wzrostu.

Podcast Funduszowe.pl – w formie video:



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin