Czy wróci wysoka inflacja? Przy obecnym poziomie stóp procentowych inflacja dwucyfrowa jest mało prawdopodobna. Istnieje za to wysokie prawdopodobieństwo, że inflacja w Polsce wzrośnie w drugiej połowie 2024 roku i oddali się od celu inflacyjnego.
Czy wróci wysoka inflacja?
Przed nami kilka ryzyk/czynników, które mogą podwyższyć inflację w Polsce:
- Przywrócenie wyższej stawki VAT na żywność.
- Podniesienie cen energii: Ceny energii, które do tej pory były sztucznie obniżane przez rząd, mogą zostać podniesione w drugiej połowie 2024 roku. Może to doprowadzić do wzrostu cen prądu, gazu i benzyny, co z kolei przełoży się na ceny innych towarów i usług.
- Wzrost płac: Oczekuje się, że w 2024 roku płace w Polsce będą rosły szybciej niż w 2023 roku. Może to doprowadzić do presji inflacyjnej, jeśli wzrost płac nie będzie nadążał za wzrostem wydajności pracy.
- Ożywienie gospodarcze: Ożywienie gospodarcze w Polsce może doprowadzić do wzrostu popytu, co może z kolei spowodować wzrost cen.
Wskaźnik przyszłej inflacji hamuje
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2024 roku nie zmienił swej wartości w stosunku do ubiegłego miesiąca.
Według Instytutu BIEC dla dalszych wskazań wskaźnika kluczowa będzie połowa roku:
Światowa inflacja i jej wpływ
Na szczęście globalna inflacja jest w fazie „wygaszania”. Kluczowa w tym względzie wydaje się polityka FED, który utrzymuje wysokie stopy procentowe i moim zdaniem – jeszcze przez dłuższy czas utrzyma. Po pierwsze wzrost gospodarczy ma się dobrze, więc nie ma potrzeby pilnej obniżki stóp. Po drugie rosną koszty frachtu i żeglugi morskiej, co za kilka miesięcy może przełożyć się na czasowy wzrost inflacji.
Wskaźnik wyprzedzający przyszłej inflacji (Price Paid) notuje w ostatnim czasie wzrost:
Ten wskaźnik bardzo skutecznie ostrzegał przed wysoką inflacją (po Covid19), potem zwiastował czas dezinflacji. Obecnie indeks znów notuje niewielki wzrost, co zapewne przełoży się na inflację w drugiej połowie roku. Czynniki globalne mogą więc również podnieść naszą inflację w drugiej połowie roku. Jeżeli Price Paid w dalszym ciągu będzie notował zwyżkę, to za kilka miesięcy może nastąpić moment, w którym do portfela, który zarabia 19% rocznie, będzie można włączyć fundusze surowcowe. Surowce są skorelowane z inflacją – jej wzrost zwykle powoduje wzrost rynku surowców.
Wyższa inflacja oraz brak cyklu obniżek stóp procentowych może negatywnie wpłynąć na zachowanie funduszy obligacji – czytaj również, jak inwestować w obligacje.
Autor Michał Giel
Zajmuje się rynkiem kapitałowym od ponad 20 lat. Pierwsze zebrane doświadczenia pozwoliły mi uczestniczyć w hossie lat 2003-2007. Od 2007 roku współprowadzę Funduszowe.pl, gdzie pierwszym sygnałem była sprzedaż akcji przed historyczną bessą lat 2007-2009. Jestem inwestorem długoterminowym i inwestuję w cyklach hossa/bessa. Wykorzystuję sprawdzone przez lata metody, do których należą cykle, wskaźniki makroekonomiczne, wskaźniki techniczne, czy fale Elliotta. Staram się być elastyczny i realnie oceniać szansę każdej inwestycji. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z adresu e-mail.
Treści Premium (analizy Premium oraz Portfele Funduszowe.pl) są tylko dla naszych Abonentów. Chcesz dostęp?
Czuj się całkowicie bezpiecznie. W ciągu 30 dni możesz zrezygnować i odzyskać cały abonament.
Zaloguj się lub wykup abonament:
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.