Które fundusze akcyjne są najlepsze?

20.08.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Które fundusze akcyjne są najlepsze? Nie ma wątpliwości, że w roku 2020 najlepsze wyniki osiągają tzw. fundusze spółek wzrostowych. Do grona tych funduszy należą m.in. Skarbiec spółek wzrostowych, Skarbiec małych i średnich spółek, Investor nowych technologii czy fundusz Investor spółek wzrostowych.

Które fundusze akcyjne są najlepsze?

Tabela mBanku pokazuje, że większość funduszy z najlepszą stopą zwrotu to grupa spółek wzrostowych:

 

Fundusze wzrostowe

Co to są spółki wzrostowe? Jest to segment, które inwestuje w tzw. nowe technologie. W USA są to spółki z Nasdaqa (Apple, Google, Facebook, Amazon, Tesla) – w ten rynek inwestuje fundusz Skarbiec spółek wzrostowych. Na naszym rynku są to głównie spółki z sektora informatycznego, np.: CD PROJEKT S.A., TEN SQUARE GAMES S.A, PLAYWAY S.A., 11 BIT STUDIOS S.A.,ASSECO SOUTH EASTERN EUROPE. W spółki te inwestuje m.in. fundusz Skarbiec MISS (nasz portfel IKE, portfel główny).

Skąd może wynikać siła segmentu spółek wzrostowych?

Zacytuję siebie z przed paru miesięcy:

„Fundusz małych i średnich spółek przez najbliższe miesiące może mieć dobre perspektywy. Branża IT oraz spółki wzrostowe jako pierwsze wychodzą z przeceny wywołanej pandemią. Można nawet stwierdzić, iż spółki  wzrostowe nieco korzystają na obecnej sytuacji (w Polsce spółki gamingowe, na świecie spółki wzrostowe jak Facebook czy Apple). Główne zagrożenie widzę w kolejnych miesiącach hossy – można mieć wątpliwości, czy segment growhth wciąż będzie liderem hossy. Wydaje się, że w kolejnych latach raczej nastąpi przepływ kapitału do znacznie tańszego sektora Value (spółki z realnej gospodarki). Główne zadanie zarządzających będzie polegało na tym, by w odpowiednim momencie ograniczyć w portfelu rosnącą branżę gamingową na tanio wyceniane spółki z sektora Value (funduszem inwestującym w ten spółki może być np. Investor top 25).”

Cykle na rynkach akcyjnych

Z poprzednich cykli wiemy, że siła spółek growth (wzrostowe) i value (realna gospodarka) zmienia się, tzn. – co jakiś czas przewagę mają segmenty wzrostowe, a potem rosną spółki z sektora realnej gospodarki. Segment spółek wzrostowych był w silnej hossie do 2000 roku, gdy pękła bańka internetowa na Nasdaqu. W kolejnym cyklu dobrze radziły sobie sektory z realnej gospodarki (banki, spółki surowcowe, budownictwo, usługi, itp). Kolejny (ostatni cykl) to znów przewaga spółek typu wzrostowego. Kiedy trend ulegnie zmianie? Moim zdaniem w pierwszej fazie siła przewartościowanych spółek będzie zanikać, powoli będą się odradza spółki oraz fundusze, które inwestują w segment realnej gospodarki.

Do kiedy hossa funduszy wzrostowych?

W tym momencie nie widać jeszcze szczytu w segmencie spółek wzrostowych (zapewne spółki te pokażą dobre wyniki  – branża ta jest beneficjentem pandemii). Gdy wyceny spółek takich jak CDR będą już ekstremalnie wysokie, rozpocznie się transfer kapitału do branż taniej wycenianych. Branża wzrostowa wciąż powinna jeszcze zyskiwać na wartości, ale jeżeli miałbym rozpoczynać inwestycje w tym momencie, to wybrałbym segmenty tańsze (fundusze spółek z realnej gospodarki, czy wciąż jeszcze tani segment mWig40 oraz Wig20).


   To najlepsza oferta dla Ciebie! Wybierz swój dostęp i oszczędź 161 zł (tylko do 14 października).

Podcast Funduszowe.pl


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin