6 dobrych lat funduszy akcyjnych

12.11.2019, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Wiemy już, że wiele z pozoru ważnych informacji fundamentalnych ma tak naprawdę niewielki wpływ na GPW i fundusze akcyjne. Często jest to wpływ krótkoterminowy (chwilowe odchylenie, które często jest wykorzystywane do akumulacji lub dystrybucji akcji). Takie odchylenie w czasie trendu wzrostowego można wykorzystać do kupna funduszy akcyjnych (np. ostatnia decyzja TSUE zaniżyła chwilowo wartość Wig20). Na długoterminowy trend wpływają jednak globalne przepływy kapitału i okazuje się, że to one mają fundamentalne znaczenie dla GPW i funduszy akcyjnych!

Jak zachowają się fundusze akcyjne w kolejnych latach?

O cyklu przepływu kapitałów

Cykl globalnego przepływu kapitału ma mniej więcej 16 lat – co tyle tworzą się ważne minima dolara. Globalny kapitał naprzemiennie wybiera dolara oraz rynki bazowe (w czasie trendu deflacyjnego) oraz rynki surowcowe i Emerging Markets (w czasie trendu inflacyjnego). Mamy więc okresy, w których siła relatywna jest na rynkach wschodzących (np. lata 2003-2011), by w kolejnych latach preferować dolar oraz rynki bazowe (ostatnie lata). Cykl ten jest dobrze widoczny na wykresie eurodolara:

Wykres eurodolara

Kiedy inwestować w fundusze akcyjne?

Ten dobry czas dla GPW rozpoczyna się wraz z cyklicznym minimum eurodolara i wtedy nic nie ma znacznie – liczy się globalny strumień, a wszystkie inne informacje są krótkoterminowym szumem. Poprzednie cykliczne minimum eurodolara wystąpiło w latach 2001 – 2003 roku i większość z nas pamięta, że wtedy wystąpiła sekularna hossa w historii GPW. W czasie wcześniejszych. 16 lat wcześniej (minimum z 1985 roku) nie było jeszcze GPW, więc nadrabialiśmy historyczną pierwszą hossą na GPW stracony czas (był niewiarygodny rajd, by w czasie schyłku hossy eurodolara przejść do silnej bessy).

Kolejne 6 lat na rynku funduszy akcyjnych

Obecnie wydaje się, że mamy przed sobą 6 dobrych lat dla funduszy akcyjnych. Hipotetyczny dołek eurodolara z lat 2017-2019 przypomina tę samą fazę cyklu z lat 2001-2003. Co ciekawe, indeks Wig20 również zachowuje się podobnie jak w tym historycznym okresie. Przed nami więc hossa a’la 2003-2007 oraz surowcowy finisz 2009-2011?

Fundusze akcyjne na rynkach bazowych oraz wschodzących

Mamy czas historycznego przewartościowania rynków bazowych oraz historycznego niedowartościowania rynków wschodzących (nasz rynek jest jednym z najtańszych). Okazją będą m.in. małe spółki, gdzie wskaźnik cena/zysk jest poniżej 10 (odczyt skrajny, schyłek bessy). Czy zatem dziwi nas, że indeks wszelkich spółek GPW po ponad 2 latach bessy tworzy klin – czyli formację zakończenia bessy?

Indeks cenowy rynku – prawdę powie o szerokim rynku akcji

Uwaga na rekomendacje kupna funduszy akcyjnych

Powyższe dwa wykresy są kluczowe dla każdego inwestora.  Trzeba wiedzieć w jakiej fazie cyklu się znajdujemy, bowiem sytuacja znów „zakręci koło” – najwięcej rekomendacji kupna, najwięcej nabyć funduszy jest w czasie schyłku hossy (pamiętny rok 2007).

 



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin