Który fundusz teraz warto kupić?

28.07.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Jesteśmy w trakcie zaawansowanej hossy na rynku akcji, a nasze indeksy (Wig, sWig80) znajdują się w pobliżu historycznych szczytów.  Z jednej strony szczyty cieszą, z drugiej strony potencjał wzrostowy wciąż maleje, co może stanowić problem dla osób, które dopiero niedawno zainteresowały się rynkiem akcyjnym.  Na szczęście co jakiś czas pojawia się rynek i fundusz, w który jeszcze opłaca się zainwestować. Przestawiamy fundusze inwestycyjne, w które jeszcze w krótkim terminie można inwestować, licząc na dobrą stopę zwrotu.

Jaki fundusz wybrać?

Nic dziwnego, że dopływ kapitał do rynku funduszy jest rekordowy.  Szacuje się, że od początku roku wpłacono do funduszy ok. 30 mld złotych.  W co jednak inwestować, skoro fundusze obligacji są zagrożone, w fundusze akcji już nie są tak atrakcyjne? Myślę, że 10-20% kapitału można zainwestować jeszcze w rynki, które były w korekcie i ten potencjał wzrostu wciąż jest.

Segment Emerging Markets

Takim rynkiem może być np. zbiorczy segment Emerging Markets, czyli fundusze rynków wschodzących. Segment ten znajduje się w korekcie od lutego,  a korekta może być falą 4:

Wykres rynków wschodzących EEM.US

 

Zakładam, że wzrostową korektę tworzy dolar, a falę 4 rynki wschodzące. Potencjał wzrostu obejmuje więc falę 5, która powinna nadbić szczyt.

Dolar a nasz rynek akcji

Taką tezę wzmacnia siła naszego rynku akcji, który przewiduje kolejną falę wzrostu na rynkach wschodzących. Preferowana jest więc wersja, a której rynki wschodzące wykonają falę 5, a dolar spadkową falę c:

Wykres USDPLN

Jakie jest ryzyko inwestycyjne?

Ryzykiem jest ewentualne wybicie z trójkąta dolara w górę. W 80% trójkąty są realizowane zgodnie z kierunkiem trendu (spadek dolara), ale czasami dzieje się inaczej. Rzadko zdarza się też sytuacja, w której hossa na rynkach wschodzących trwa rok (od dołka w marcu 2020 do lutego 2021), dlatego celujemy w jesienny nowy szczyt rynków wschodzących.

Fundusze inwestycyjne, które można brać pod uwagę na krótki termin:Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin