Jak inwestować w fundusze akcyjne?

01.02.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Jak inwestować w fundusze akcyjne? W skrócie można napisać,  że kupować trzeba gdy jest tanio, a sprzedawać gdy jest drogo. W praktyce wykorzystujemy jednak wiele narzędzi, które podpowiadają nam kiedy jest tanio (a ma szanse być drogo) i kiedy jest drogo (i może ta drożyzna skończyć się bessą). Wykorzystujemy więc analizę techniczną, wskaźniki typu RSI, analizę cykli (by wiedzieć, czego się spodziewać), analizujemy wskaźniki wyprzedzające (OECD CLI, PMI, ZEW), a nawet inflację, śledzimy projekcje stóp procentowych, a nawet cykl dolara. Wszelkie te analizy mają pomóc znaleźć punkty, w których warto kupić oraz strefy, gdy zyski warto zrealizować.

Pierwszy wykres Wig20 w dolarach pokazuje, że ostatnie hossy na GPW były słabe i warto było inwestować w czasie hossy w przedziale 18-24 miesiące:

Wykres WIG20

Nasze analizy podpowiadały nam, że z okolic dołka „Covidu” nastąpi odbicie w górę, ale hossa będzie dość szybka. Czy baliśmy się kupić w czasie dołka Covid19? Nie, bowiem wiedzieliśmy, że kupujemy tanie i dobre aktywa, które w 18-24 miesiące przyniosą korzyść. Wiedzieliśmy, że z każdym miesiącem nasze ryzyko będzie spadać. Celem głównym była sprzedaż przy górnej linii oporu i pomimo dobrych nastrojów jesienią 2021 roku sprzedaliśmy fundusze akcyjne (43% zysku).

Kupiliśmy gdy było tanio (zielona linia), sprzedaliśmy gdy robiły się trochę drogo (czerwona linia). Trochę drogo, ale narzędzia podpowiadały, że teraz dużo drożej raczej już nie będzie.

Co dalej z funduszami akcyjnymi? Czekamy na kolejne kupno, gdy będzie tanio. Wskaźniki sugerują, że póki co można się spodziewać zmienności – może wykreślone zostanie prawe ramię formacji oRGR?:

Wykres WIG20USD

Kolejne odczyty pokażą, czy z formacji wybijemy w górę czy w dół.

Jedno jest pewne, istnieje taki poziom na GPW, w którym globalny kapitał akumuluje aktywa. To zielona linia, która była testowana na Covicowym minimum.  Z tego poziomu zawsze indeks odbija, a w końcu wykonuje sporą hossę (jak ta z lat 2003-2007).  Zobaczmy na historyczny wykres, gdzie było wiele kryzysów, ale zawsze wsparcie było wykorzystywane do kupna polskich akcji:

Wykres WIG20USD

Wykres przedstawia historyczny wykres od 1993 roku do roku 2008. Opłacało się kupić w bessie, gdy inni się bali. Była pierwsza bessa na GPW, były kryzysy (azjatycki, rosyjski, IT), ale zawsze indeks odbijał, aż w końcu wybił w górę i rozpoczął wieloletnią hossę. Sprzedaż funduszy akcyjnych w 2007 roku była pierwszym sygnałem portalu Funduszowe.pl.

Uczmy się na historii, nie bójmy się bessy tylko wykorzystujmy okazje do kupna w strefach silnego wsparcia. Tylko taki schemat da znakomite efekty i finansową wolność.

W 2012 roku założyliśmy konto IKE, gdzie kierując się opisaną strategią doszliśmy do doskonałych wyników -> +30% średniorocznie takimi z pewnością są. To nasza tabela wyników.

Komunikat:

Jeżeli jesteś zainteresowany powielaniem naszych wyników, dołącz do funduszowe.pl



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin