Jak dokupić fundusze akcyjne, gdy one już rosną?

26.06.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Nie każdy inwestor kupi fundusze akcyjne w okolicach strefy minimum. Po pierwsze mało realne jest trafienie w minimum, nie często też mamy czas by codziennie śledzić oraz analizować giełdę. Druga sprawa jest taka, że nie każdy inwestor ma taką samą konstrukcję psychiczną – często po prostu boimy się kupować fundusze akcyjne w czasie paniki. Na szczęście fundusze akcyjne można też dokupić, gdy trend już trwa. Jak to robić?

Kiedy kupić fundusze, gdy już rosną

Rynek od pewnego czasu rośnie, a my jesteśmy bez funduszy akcyjnych? Nie każdy jest w stanie kupić fundusze akcyjne w strefie minimum, ale gdy kupimy je na początku lub w środku hossy, to i tak zyskamy (większość inwestorów kupi fundusze akcyjne w czasie schyłku hossy). Jeżeli chcemy zacząć inwestować np. teraz – kwartał po dołku bessy, to i tak nie jest źle! Jak dokupić fundusze akcyjne, by ograniczyć ryzyko szybkiej i mocnej przeceny? Jeżeli nie lubisz wykresów, śledzenia notowań, nie masz czasu – po prostu napisz do mnie (michal.giel@funduszowe.pl), podam Ci poziomy i moje oczekiwania. Jeżeli masz na tyle czasu i chęci by włączyć wykres, to jednym ze sposób jest kupno funduszy na lokalnych korektach. Ustawiamy wykres godzinowy i czekamy, aż zejdzie korekta, która sprowadzi wskaźnik RSI do wartości wyprzedania (ok. 30):

Wig20 i wskaźnik RSI

Wykorzystanie wskaźnika RSI

Jeżeli wskaźnik RSI osiągnie wartość ok. 30, to prawdopodobnie proces korekty się kończy i warto dokupić fundusze akcyjne. Bardzo często rynek po takim zejściu wykonuje kolejny ruch w górę w ramach impulsu, więc na starcie możemy się „załapać” na 5-8% zysk.

Na wykresie dziennym koniec korekty jest sygnalizowany świecą z dolnym cieniem (młot lub świeca podobna). Jeżeli więc trwa spadek, to utworzenie takiej świecy będzie dobrym momentem do zakupu funduszy akcyjnych.

Indeks Wig20

Korekty w hossie

W hossie zdarzają się też większe korekty, które mają wymiar nawet 15-20%. Taka korekta jest normalną częścią trendu i możesz ją wykorzystać do kupna funduszy akcyjnych. W czasie spadku czekamy na świecę młot – przykład z poprzedniej wielkiej hossy, gdzie w 2004, 2005 a nawet w 2006 roku jeszcze można było kupić fundusze akcyjne:

Indeks Wig20

 

Nie kupujemy więc gdy wszystko rośnie a wskaźniki są wysoko. Czekamy na korektę i schłodzenie wskaźnika RSI. Czekamy na świecę młot by wybrać moment, w którym kupujemy lub dokupujemy (jeżeli pojawią się wolne środki) fundusze akcyjne. W ten sposób możemy uzyskać dobrą stopę zwrotu, dużo większą niż np. zyski z lokaty bankowej.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin