Inwestowanie w fundusze a powtarzalność schematów

28.09.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Psychologia oraz powtarzalność ludzkich zachowań powoduje, że pewne schematy na rynku są od lat powtarzane. Powtarzalność dotyczy takich samych zachowań rynku, także w różnych interwałach czasowych (tzw. fraktale). Czasami wykres godzinowy przypomina ten sam układ, który wydarzył się kilka lat temu na wykresie dziennym.

Fraktale na rynkach akcyjnych

Poniżej przykład powtarzalności rynku – wykresy krachu indeksu Dax z 1987 roku oraz spadku podczas kryzysu rosyjskiego wyglądają podobnie. Ich ścieżki przez długi okres czasu powtarzały się:

Dax z roku 1987

 

 

Analogię z 1987 rokiem można było wykorzystać m.in. w marcu, gdzie wystąpiło minimum covidovej paniki.

Trójkąty na rynkach

Na rynku często powtarzają się też trójkąty. W czasie wzrostu trójkąty odzwierciedlają pewną równowagę na rynku – często po okresie wzrostów na rynku jest tyle samo popytu co podaży. Co robi wtedy rynek? Usuwa nadmiar podaży i dąży do wyłamania trójkąta w dół – gdy nawis podaży jest usunięty, rynek ma wolną drogę do wykonania kolejnego impulsu w górę. Nie jest to reguła, ale mocne prawdopodobieństwo, lecz na rynku nie powinniśmy szukać pewności, lecz grać właśnie zgodnie z prawdopodobieństwem.

Przykład Cac40

W ostatnim czasie w raportach Funduszowe.pl często pisałem, iż indeks Cac40 będzie dążył do wyłamania trójkąta dołem – niskie zamknięcie kwartału + usunięcie podaży z rynku). Dopiero po takiej próbie spadku może nastąpić ruch w górę. Tak to wygląda w praktyce:

Wykres Cac40

Fraktal Dax

Na powyższym wykresie widać podobny schemat w lat wcześniejszych – rynki zwykle zachowują się tak samo. Poniżej jeszcze dwa inne przykłady (indeks Dax):

Wykresy indeksu Dax

Cykl

O ile każda sytuacja na rynku może być inna i niepowtarzalna, o tyle niektóre sytuację bardzo często powtarzają się, szczególnie jeżeli uwzględnimy cykl. Co robią indeksy po 6 miesiącach od cyklicznego dołka? Okazuje się, że bardzo często są to rozległe korekty z próbą wyłamania w dół, lecz w przeważającej większości cykl jest kontynuowany.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin