Siła którą pokazał nasz rynek od października 2022 roku sygnalizuje, iż ogół rynków wschodzących może wejść niebawem w okres hossy. W kolejnych miesiącach może nastąpić sygnał kupna, a ciekawym funduszem do rozważenia będzie Goldman Sachs Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących.
O funduszu Goldman Sachs dywidendowy rynków wschodzących
Fundusz inwestuje w akcje spółek notowanych na giełdach rynków wschodzących, które charakteryzują się atrakcyjnym poziomem wypłacanych dywidend.
Porównanie Goldmana i funduszu Skarbca:
Dywidendy będą miały znaczenie w długim terminie, bowiem fundusz regularnie je wypłaca. Zdarza się, że dywidenda wynosi ponad 4,0% a jeżeli fundusz kupimy tanio, to stopa dywidendy będzie jeszcze lepsza.
Dywidenda robi więc dużą różnicę, co widać w notowaniach. Widoczny przykład to porównanie dwóch funduszy rynków wschodzących – fundusz Goldman oraz Skarbca (zobacz analizę Skarbiec Emerging Markets) – jak widać różnica w wycenie jednostki wynosi nawet 9% tylko za ostatni rok!
Gdzie dokładnie inwestuje fundusz Goldmana?
Z prospektu wynika, iż fundusz inwestuje głównie z spółki dywidendowe w Ameryce Łacińskiej (włączając Karaiby), Azji (z wyłączeniem Japonii), Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.
W czasie światowego ożywienia rynki te radzą sobie zwykle bardzo dobrze.
A jak wygląda sytuacja techniczna wyceny jednostek?
Wykres funduszu Goldman dywidendowy rynków wschodzących
Końcem 2022 roku nastąpiło odbicie i to właściwie był jedyny okres wzrostowy od 2021 roku. Od początku 2023 roku na wycenie widać trójkąt, więc warto zaczekać na jego rozwiązanie. Sygnałem hossy będzie dopiero wybicie górnej linii trójkąta i wtedy warto będzie zakupić fundusz rynków wschodzących pod nową hossę.
Warto również rozważyć wariant B, bowiem rynki wschodzące w całym 2022 roku nie pokazały siły. Wariant B zakłada wyłamanie z trójkąta dołem i falę wtórną.
Wykres indeksu Emerging Markets
Linię oporu zaznaczyłem również na wykresie zbiorczego indeksu rynków wschodzących. Z kupnem funduszu wstrzymałbym się do momentu pokazania siły, czyli wybicia czerwonej linii oporu. Takie wybicie byłoby
sygnałem kupna już pod nowy cykl wzrostowy.
Gdzie kupić w razie spadków?
Jeżeli jednak jesienią korekta zostanie wydłużona na światowych rynkach, akcyjnych, to zbiorczy indeks Emerging Markets wykona falę wtórną. W tym wariancie planuję kupno funduszu w pobliżu historycznej linii
trendu, indeks mógłby wykonać podwójne dno jak na przełomie 2008/2009 roku. Ważne minima wypadają na indeksie mniej więcej co 7 lat, to podwójny cykl Kitchina na rynkach wschodzących. Mamy więc minima 2009 oraz 2016, czekamy na minimum roku 2023.
Sygnał zakupu funduszu zostanie wysłany do abonentów portalu Funduszowe.pl