W lutym 2021 roku wystąpił dotychczasowy szczyt w segmencie Emerging Markets. Ponieważ wtedy minął rok od dołka bessy, więc można się było spodziewać fali 5, która potrwałaby gdzieś do okresu jesień-koniec roku 2021. Czas jednak płynął, a szczytu indeksu Emerging Markets jak nie było, tak nie ma. Może zatem warto zwrócić uwagę na wariant b?
Sytuacja w której indeks rynków wschodzących jest słabszy względem rynków bazowych, nie jest nowa. Taka sytuacja miewa miejsce w czasie mocnego dolara, a to być może sugestia, że erę silnego dolara jeszcze czeka finał.
W ostatnich hossach indeks S&P500 finiszował 8 miesięcy po rynkach wschodzących:
Wykres zbiorczy rynków wschodzących EEM.US
Mamy więc dywergencje, która sygnalizowała przyszłą słabość indeksów w USA, a 8 miesięcy mija właśnie teraz…
Można więc zaryzykować tezę, że jeżeli rynki wschodzące nie wyjdą do końca roku na nowy szczyt, to będzie to nie tylko zapowiedź ich słabości, ale także słabości indeksów w USA.
Dla rynków wschodzących ważne są Chiny, a indeks Shanghai ma kłopot z pokonaniem wieloletniego oporu:
Shanghai Composite
Widać również dywergencje wskaźnika RSI, więc siła trendu spada. Ponieważ trwająca fala jest słabsza od pierwszej fali wzrostowej, to całość może okazać się korektą A-B-C.
Chiny słabe przy tak mocnych surowcach? A może popatrzeć odwrotnie, może to surowce czekają spore problemy, gdy gospodarka chińska wejdzie w fazę spowolnienia? Czy przegrzane surowce mają jeszcze potencjał? Czy słabość KGHM (szczyt w maju) jest przypadkowa?
Chińskie PMI jest w fazie spadkowej – rekordowy szczyt już za nami. Popatrzyłem na wskaźniki wyprzedzające CLI OECD dla Chin i też są już w fazie spadkowej:
CLI OECD dla Chin
Po pandemii mamy sytuację szczególną, w której świat został zalany z rekordową siłą pustym pieniądzem, do tego zwiększano cyrkulację pieniądza w obiegu – efektem jest szalejąca inflacja. FED tak długo może utrzymywać rynki na „kroplówce”, jak długo inflacja nie będzie zbyt wysoka. A inflacja będzie wyższa, bo działa z opóźnieniem – jest najwyższa wiele miesięcy po szczytach PKB. Nikt dziś nie wie, jak zareagują rynki, gdy te puste pieniądze zostaną z nich zabrane, a nerwowość na rynkach widać było już po samych zapowiedziach FED.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.