Co jakiś czas zdarzają się na rynku potężne przeceny i jak łatwo się domyślić, owe przeceny stanowią jeden z najlepszych momentów na zakup aktywów. Nie jest tak, jak większość sądzi – przeciętny człowiek bez doświadczenia rynkowego myśli, że jak cena spada, to jest bardzo ryzykownie. Otóż nie. Jak cena spada, to ryzyko posiadania aktywów po zakupie w długim terminie jest bardzo małe. I odwrotnie – jak ceny aktywów rosną, to ich zakup w długim terminie jest coraz bardziej ryzykowny. Warto o tym pamiętać i warto się przygotować na możliwości, jakie daje rynek. Podam przykłady.
Gotówka potrzebna na zakup funduszy, np. inPZU
W czasie marcowej paniki 2020 roku wykorzystaliśmy spadki rynków do kupna aktywów. M.in. skorzystaliśmy z platformy inPZU, kupując fundusze dużych spółek praktycznie na samym dnie. Dla większości uczestników rynków było to dość zaskakujące posunięcie, bowiem media szczyciły nas takimi informacjami, jak zamykanie ludzi w domu, jak zamykanie gospodarki, jak „krach na giełdzie”. Czas pokazał, że było to bardzo wartościowe posunięcie, na dzień dzisiejszy generujące obecnie ok. 48% zysku:
Fundusz inPZU akcje polskie
Kiedy inwestować w akcje?
Aby wykorzystać takie możliwości, potrzebne są dwie rzeczy od strony technicznej oczywiście.
1) Musisz mieć gotówkę, wolną, dyspozycyjną i niezagospodarowaną, aby szybko móc dokonać zakupu. Paniki mają to do siebie, że trwają jakiś czas, po czym rynek się zatrzymuje i rusza dynamicznie w górę. Obserwujemy dość złą tendencję u ludzi, że decyzję – tam, gdzie trzeba ją podjąć szybko, podejmują ją powoli, a tam, gdzie nie można się śpieszyć, tam podejmuje się je zwykle zbyt szybko.
2) Musisz mieć przygotowane narzędzia, z których skorzystasz. Zakładanie kont, kiedy trzeba podjąć decyzję na cito, jest decyzją spóźnioną.
Zasadniczo te dwie kwestie można rozwiązać bardzo prosto – trzeba wybrać platformę, przy pomocy której będzie się inwestowało w konkretne segmenty rynku i następnie gotówkę (jej nadmiar, przeznaczony na takie niespodziewane okazje) trzymać w funduszach rynku pieniężnego.
Wybierając np. już wspomniane inPZU (jako platformę inwestycyjną), wolną gotówkę możemy trzymać w funduszu inPZU inwestycji ostrożnych (generującym zysk w skali roku na poziomie 1%, co jest i tak wartością znacznie lepszą od zerowych lokat bankowych), by w razie potrzeby wykonać konwersję tego samego dnia do dowolnego, innego funduszu w ramach tej platformy.
Wykorzystaj spadki do kupna funduszy
Spadki – czy tego chcemy, czy nie, prędzej czy później i tak się pojawią. W czasie ostatnich 22 lat na naszym rynku, bardzo mocne przeceny pojawiły się 6 razy. Daje to statystyczną okazję do wydania gotówki na bardzo tanie aktywa raz na 3,5 roku. Warto skorzystać z takiej możliwości.