Co ma znaczenie w inwestowaniu

12.11.2019, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

W ostatniej wiadomości wysłanej do Ciebie (zapisz się powyżej na listę, jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości) pisałem, jak istotną rzeczą jest inwestować w odpowiednim czasie i w odpowiednim momencie – skupić się na tych momentach, które dają szansę na ponadprzeciętny wynik.

Inwestowanie – co ma znaczenie, co jest kluczowe?

Zgodnie z zasadą Pareto – by osiągnąć cel, wystarczy być obecnym na rynku akcji przez 20% czasu (gdy globalny splot czynników akurat jest taki, który preferuje akcje na GPW). Zgodnie z tą zasadą, powinniśmy również wyodrębnić 20% istotnych czynników, które mają faktyczny wpływ na trend indeksów w Warszawie. Czy wiesz, że 80% medialnych czynników ma wpływ wyłącznie krótkoterminowy, a odchylenia nim spowodowane są wykorzystywane przez Smart Money do kupowania lub sprzedawania aktywów? Przykłady?

Przykłady inwestowania

Z ostatniego czasu to akumulacja banków po wyroku TSUE. Nieco dalej Brexit – minimum indeksów. Ktoś jeszcze pamięta słynną rekomendację sprzedaży Lotosu z ceną docelową 0? Wyznaczyła ona minimum kursu spółki przy rekordowych obrotach (ktoś wykorzystał informację do kupna).

Niedawno uczestniczyłem w spotkaniu doradców inwestycyjnych, w którym poproszono mnie o opinie na temat perspektyw naszego rynku akcji. Tematem przewodnim były fundamentalne sprawy, które powinny mieć wpływ na GPW – Pracownicze Plany Kapitałowe, wyniki wyborów, Polskie PKB i jeszcze kilka kwestii. Moje stwierdzenie, że wymienione czynniki mają marginalny wpływ na trend indeksu Wig20 (a jak mają, to jest to wpływ krótkoterminowy) wywołało dość mocne zdziwienie.

Co wpływa na indeks Wig20?

Czy istnieje trwała korelacja wymienionych czynników i trendu indeksu Wig20? Dlatego tak ważne jest, by wybrać te kilka czynników, które mają faktyczny wpływ (założyć sobie filtr, wyrzucić cały szum medialny, niepotrzebne rzeczy).

Wpływ na Wig20 w ponad 90% mają globalne czynniki i przepływy kapitału. Nie znajdziemy na wykresie korelacji z likwidacją OFE, czy Polskim PKB (rynek wyprzedza odczyty o rok). Znajdziemy korelację z prostym wykresem porównawczym walut i Wig20:

Kiedy rośnie nasz rynek akcji?

Kapitał płynie albo do dolara oraz rynków bazowych, albo w inflacyjnej fazie osłabia dolara, a wzmacnia rynki wschodzące, surowce – dlatego w tej fazie rośnie nasz rynek. Wystarczy inwestować w momentach, gdy wszelkie globalne „klocki” zaczynają sprzyjać GPW. To też jeden z powodów, dla których podjęliśmy takie, a nie inne decyzje odnośnie funduszy inwestycyjnych w portalu Funduszowe.pl



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin