Wskaźniki się cofają, cofają się też rynki akcyjne

07.03.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Inflacja w Polsce wyniosła w styczniu 9,2 proc. – wynika z najnowszych danych GUS. W ujęciu miesiąc do miesiąca wskaźnik wzrostu cen wyniósł zaś 1,9 proc. – to najwyższy wynik od 1998 r. Inflacja nie jest jednak tylko naszym problemem, to problem globalny, dlatego większość banków centralnych zmienia strategię i podnosi stopy procentowe w górę.

Inflacja – proinflacyjne problemy

Niestety pro-inflacyjnie działa wojna, dlatego i tak już wysoka inflacja jeszcze ruszy w górę. Dyskontują to polskie rentowności 10-latek, które od razu ruszyły w górę (rentowność rośnie = cena obligacji spada).

Już jakiś czas temu pisaliśmy, iż hossa na rynku akcji będzie kontynuowana do momentu, aż inflacja nie wystrzeli w górę. Jaki ma związek wysoka inflacja z cenami na rynku akcji? Luźna polityka pieniężna (zalewanie pustym pieniądzem rynków) mogła być kontynuowana do momentu pojawienia się wysokiej inflacji.  Gdy jest wysoka inflacja, FED nie może zrobić już nic.

Mamy obecnie więc dość niekorzystne uwarunkowanie dla rynków akcyjnych. Stopy podnoszą banki naszego regionu, proces ten również rozpocznie się w USA oraz w Europie zachodniej. Co oznaczają podwyżki stóp? Zwykle korelują z brakiem wzrostów na rynkach akcyjnych.

W Polsce 4 lub 5 podwyżka stóp zawsze sygnalizowała nadejście bessy.  W USA FED raz próbował ograniczyć luźną politykę – rynki zareagowały spadkiem w 2018 roku.

Problem jest jednak podwójny – podwyżki stóp są spóźnione i korelują się ze zbliżającym się spowolnieniem gospodarczym.  Wskaźnik PMI dla Europy wciąż jest wysoko, ale tendencja pokazuje spadek:

Wskaźnik PMI dla Europy

PMIPMI

Również wskaźniki CLI OECD dla świata pokazują, że trwa tendencja spadkowa:

Wskaźnik CLI

Wyceny na rynku akcji odpowiadały niedawno wskaźnikom, lecz przez wojnę spadki zostały pogłębione.  Szczyt na GPW powstał jesienią, od tego czasu rynki straciły > 20%.  Czy na tym koniec? Marne szanse, bowiem tendencja spadkowa wciąż trwa, a ostra polityka monetarna może jeszcze te tendencje wzmocnić. Będzie zmienność.

Kiedy kupić akcje?

Gdy polityka banków centralnych ulegnie zmianie (stopy będą wysoko), a wskaźniki gospodarcze po okresie spadków ustanowią twarde dno i rozpoczną wzrost (sygnalizując kolejne ożywienie). Pewną niewiadomą jest wojna i reakcja banków centralnych. Nie da się ukryć, że polityka pieniężna jest spóźniona – trzeba reagować na inflację, a jednocześnie rynki znów potrzebują luzowanie i niskich stóp. Co wybierze FED?


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.

Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin