Wskaźnik OECD CLI w fazie wzrostu

28.01.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Composite Leading Indicator (CLI) jest wskaźnikiem przygotowywanym przez OECD. Ma on służyć do wczesnego wskazywania punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju. Wskaźnik CLI ma też zastosowanie na giełdzie – inwestując w fazie wzrostowej wskaźnika, poprawiamy bezpieczeństwo swoich inwestycji w fundusze. Natomiast gdy wskaźnik jest w fazie spadkowej – uważamy z inwestycjami w akcje.

Odczyty wskaźnika CLI OECD

Na poniższym wykresie zaznaczyłem odczyty z najważniejszych gospodarek:

 

Jak widać odczyty CLI rosną, co zapewnia wsparcie dla inwestycji na rynku akcji.  Wskaźnik  miał załamanie w czasie lock downu, po czym szybko wrócił do wzrostów (co ładnie koreluje z trendem na giełdzie).

Co ciekawe wskaźnik CLI oraz inne narzędzia sugerują, że cykliczny dołek na rynku małych spółek miał wypaść końcem 2019 roku, a krach związany z Covid19 był tylko niestandardowym odchyleniem, które w szybkim tempie zostało nadrobione.

Odczyty PMI

Podobnie do wskaźników OECD CLI wyglądają odczyty PMI – wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Przykładowo PMI na Niemiec wciąż jest w fazie wzrostu:

PMI Manufakturing

Odczyty wskaźnika PMI wydają się dość wiarygodne, bowiem dotyczą wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Odczyt na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny. Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

Ostatni odczyt PMI dla Polski wynosi 51,70.Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin