Composite Leading Indicator (CLI) jest wskaźnikiem przygotowywanym przez OECD. Ma on służyć do wczesnego wskazywania punktów zwrotnych w cyklu biznesowym w danym kraju. Wskaźnik CLI ma też zastosowanie na giełdzie – inwestując w fazie wzrostowej wskaźnika, poprawiamy bezpieczeństwo swoich inwestycji w fundusze. Natomiast gdy wskaźnik jest w fazie spadkowej – uważamy z inwestycjami w akcje.
Odczyty wskaźnika CLI OECD
Na poniższym wykresie zaznaczyłem odczyty z najważniejszych gospodarek:

Co ciekawe wskaźnik CLI oraz inne narzędzia sugerują, że cykliczny dołek na rynku małych spółek miał wypaść końcem 2019 roku, a krach związany z Covid19 był tylko niestandardowym odchyleniem, które w szybkim tempie zostało nadrobione.
Odczyty PMI
Podobnie do wskaźników OECD CLI wyglądają odczyty PMI – wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Przykładowo PMI na Niemiec wciąż jest w fazie wzrostu:
PMI Manufakturing
Odczyty wskaźnika PMI wydają się dość wiarygodne, bowiem dotyczą wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Odczyt na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny. Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.
Ostatni odczyt PMI dla Polski wynosi 51,70.