Rynki wschodzące jeszcze mają czas?

07.10.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Rynki wschodzące – W pojęciu tym mieszczą się wszystkie państwa, które znalazły się na drodze od gospodarki rozwijającej się do gospodarki rozwiniętej. Do tej grupy krajów wciąż zalicza się Polska, a także m.in. kraje BRIC (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny) czy Turcję. Emerging Markets są atrakcyjnym miejscem do lokowania kapitału, szczególnie na rynkach papierów wartościowych, z których zazwyczaj można uzyskać wyższe stopy zwrotu, niż z giełd krajów wysoko rozwiniętych. Ponieważ inwestycje w rynki wschodzące cechują się sporą zmiennością, należy do inwestycji wybrać okresy cyklicznego wzrostu.

Analiza rynków wschodzących

Jak określić i sprecyzować okresy, w których można inwestować kapitał na rynkach wschodzących? Od marcowego dołka zbiorczy indeks rynków wschodzących wykonał 50% wzrost, czy więc istnieje jeszcze potencjał do dalszej zwyżki?

Cykl na Emerging Markets

Tak jak w przypadku rynku polskiego, tak na Emerging Markets można dopatrzeć się dominującego cyklu, w którym ważne szczyty tworzą się mniej więcej co 3,5 roku:

Wykres Emerging Markets

 

Jeżeli cykl ma dalej dominować, to ważnego szczytu powinniśmy oczekiwać mniej więcej w połowie 2021 roku. Wnioski te są spójne z niedawną analizą rynku polskiego. O ile więc po okresie 50% zwyżki rynki wschodzące w padły w chaos oraz okres korekty, o tyle w pewnym momencie można będzie rozważyć kupno funduszu Emerging Markets (np. zamiana  drogo wycenianych już funduszy wzrostowych – w sektorze gamingowym widać już przetasowania kapitału).

Czy cykl znów zadziała? Ważne szczyty na rynkach EM tworzyły się w 2007, 2011, 2014, 2018 – teraz pora na 2021 rok?

Fundusze na rynki wschodzące

W mBanku a także innych Towarzystwach znajduje się spory wybór funduszy rynków wschodzących, którymi można dywersyfikować portfel.  Z funduszy warto wymieć Skarbiec rynków wschodzących czy ING dywidendowy rynków wschodzących. W inPZU również znajdziemy fundusz dedykowany rynkom wschodzącym.

Fundusze w mBanku oraz inPZU

Podaję platformy mBanku oraz inPZU ze swojego subiektywnego wyboru. Są to platformy dużych grup inwestycyjnych, które zapewniają bezpieczeństwo i minimalne koszty inwestycji. Jako inwestor lubię wiedzieć w co inwestuję, na bezpiecznej platformie. Drogie i skomplikowane (aktywnie zarządzane) nie zawsze znaczy lepsze.

 Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin