Prywatna emerytura

02.02.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Mamy tendencję, by ważne (lecz kłopotliwe) sprawy odsuwać na dalszy czas. Jakoś to będzie? Nie w przypadku emerytur – będzie coraz to trudniej i pora spojrzeć prawdzie w oczy. Emerytury w przyszłości nie będą opierać się wyłącznie na świadczeniach z systemu państwowego. Będą coraz mniejsze i utrzymanie odpowiedniego poziomu życia, w oparciu o jedno źródło finansowania (ZUS), będzie niemożliwe. Średnia emerytura za 20 lat będzie miała wartość ok. 1300 zł (jeżeli będziemy pracować do 65 roku życia). Czy zdajemy sobie z tego sprawę?

Stopa zastąpienia

Stopa zastąpienia to wskaźnik, dzięki któremu możemy oszacować naszą przyszłą emeryturę. Stopa zastąpienia pokazuje, jaką kwotą świadczenia emerytalnego zastąpiona zostanie nasza pensja. Spodziewasz się utrzymania poziomu życia? Według prognoz stopa zastąpienia za 20 lat będzie wynosiła 38 proc., a za 40 lat tylko 24 proc. Gdzie reszta? Musisz sam oszczędzać w IKE lub IKZE! Poniżej wykres z szacunkową stopą zastąpienia

 

 

Stopa zastąpienia
Stopa zastąpienia

Źródło: Business Insider Polska

Prywatna emerytura

Przyjmuje się, że dla utrzymania godziwego poziomu życia, poziom konsumpcji po przejściu na emeryturę nie powinien spaść o więcej niż 30 proc. Oznacza to, że stopa zastąpienia powinna oscylować na poziomie minimum 70 proc. Skoro już dziś stopa zastąpienia w Polsce spadła poniżej 60 proc, za 20 lat będzie wynosiła 38 proc., a za 40 lat tylko 24 proc., to trzeba mieć plan, jak znaleźć brakującą kwotę. Ten plan nazywa się IKE.

Jak inwestować skutecznie w IKE?

IKE inwestycje

W IKE możemy odłożyć wystarczająco środków, by nasza kwota zastąpienia była bliska wartości 100 (czyli zbliżona do poziomu zarobków). Według szacunków ZUS odłożenie 140.000  zł. przełoży się na dodatkową emeryturę 700 złotych miesięcznie, natomiast 330.000  przełoży się na dodatkową wypłatę 1750 złotych miesięcznie.   Jak osiągnąć to osiągnąć? Inwestować regularnie (co rok) oraz zarabiać na funduszach inwestycyjnych (wchodzimy  w dobry okres ok. 8 lat, gdzie możemy 3-4 zwiększyć swoją wartość IKE tylko z zysków funduszy akcyjnych.

Zyski:

Od 2012 roku mój portfel IKE zyskał ok. 100%, czyli w okresie słabych dla GPW 8 lat, portfel się podwoił.  Jak to się stało? Wykorzystałem dobre okresy indeksów małych i średnich spółek oraz hossę na rynku obligacji. Tylko od grudnia zysk z posiadanego funduszu IKE wyniósł ok. 12% – piszę to by uświadomić sobie, że czasie hossy naprawdę możemy osiągnąć bardzo dobry wynik.  Jestem spokojny o swoją emeryturę właśnie dzięki IKE – dzięki regularności wpłat oraz zyskom – oszczędzanie oraz zyski powoduje „efekt kuli śnieżnej”, która rośnie szybciej niż nam się może wydawać (efekt procentu składanego).

Regularność:

IKE powinno być pierwszym wyborem formy oszczędzania i to nie tylko dlatego, że nie płacimy tu 19% podatku. Ważna jest regularność – jeżeli nie jesteśmy w stanie dopłacić rocznej kwoty limitu (15681 zł. rocznie), to starajmy się odkładać co miesiąc możliwą sumę (np. 300-400 złotych) – to wystarczy. Regularne wpłaty i inwestowanie w akcyjne podczas hossy pozwoli nam odłożyć wystarczającą sumę pieniędzy, która uniezależni nas od ZUSu.  Musisz tylko uwierzyć we własne IKE i zacząć działać (jeżeli jeszcze nie masz konta IKE).Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin