Polskie PMI a fundusze akcyjne

21.11.2019, Kategorie: Nowości, Autor: Michał Giel

Bardzo często przedstawiam globalne czynniki, które jak wiesz mają kluczowy wpływ na indeks Wig20. Dziś chciałbym przestawić wykres polskiego PMI, bowiem ten krajowy czynnik również można wykorzystać do wskazania okresów akumulacji lub dystrybucji funduszy akcyjnych.

PMI i przełożenie na fundusze akcyjne

Dlaczego PMI, a nie polskie PKB? Ponieważ PKB jest spóźnione często nawet o rok, natomiast PMI jest mocno skorelowany z giełdą (przesunięcie około kwartału). Jak wykorzystywać PMI? Pierwsze zastosowanie do określenia strefy dystrybucji akcji, gdy wskaźnik PMI jest powyżej wartości 55 (taka wartość świadczy o „przegrzaniu” gospodarki):

Polskie PMI


Wartości powyżej 55 wystąpiły w 2006/2007, przełomem 2010/11 roku, w 2014 oraz 2017 roku. Wszelkie te sygnały wskazywały na okres, w którym stopniowo trzeba było się wycofywać z funduszy akcyjnych. Stopniowo, bowiem proces dystrybucji na giełdzie często trwa nawet rok (jak w latach 2006/07 – klin).

Akumulacja akcji w PMI

Drugie zastosowanie to wyznaczenie strefy akumulacji funduszy akcyjnych w momentach, gdy PMI schodzi poniżej wartości 45-47:

PMI


Zasada dotyczy sytuacji, gdy spowolnienie gospodarcze skutkuje na GPW bessą płaską. Jeżeli więc w czasie 1-1,5 roku nie rozwija się bessa ostra (jak w 2007-2008 roku), to wskazane poziomy PMI stanowią dobrą strefę do akumulacji akcji (czytaj – koniec spowolnienia jest blisko, bessa również jest bliska ukończenia).

Odczyty PMI a położenie Wig20

Obecnie znajdujemy się w okresie akumulacji akcji (bessa płaska, niskie, prawie sygnalne wartości PMI). Inwestycje w fundusze akcyjne oraz Inwestycje giełdowe będą miały sens.



Zapisz się do naszego newslettera

Akceptuję regulamin